Zerwali kawał asfaltu aby położyć kanalizację. Mieszkańcy w szoku.

Zerwali kawał asfaltu aby położyć kanalizację. Mieszkańcy w szoku.

Proszę przyjechać i zobaczyć – piszą mieszkańcy Gminy Ciasna, którzy skontaktowali się z Lublinieckim.pl – Przejeżdżaliśmy właśnie przez Nowy Dwór, koło Ciasnej. Gmina buduje tutaj kanalizację. Dlaczego jest tak, że najpierw, kilka lat wstecz, położono w tym miejscu asfalt a teraz trzeba go zrywać? To jest bez sensu – twierdzą zdezorientowani czytelnicy. Do sprawy odniósł się Wójt Gminy Ciasna, Zdzisław Kulej.

Faktycznie, na całej długości ulicy Nowy Dwór, wiodącej przez przysiółek o tej samej nazwie, trwa instalacja sieci kanalizacyjnej. Umowę na realizację zadania podpisano 12 lutego 2018 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 2,4 miliona złotych, a termin zakończenia prac wyznaczono na 30 kwietnia 2019. W materiałach przetargowych, zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Ciasna, wyszczególniono: budowę sieci ciśnieniowej i grawitacyjnej wraz ze studzienkami rewizyjnymi oraz przyłączami do posesji, a także… odtworzenie nawierzchni drogi po zakończonych robotach kanalizacyjnych.

Nawierzchnię ulicy Nowy Dwór zmodernizowano w 2013 roku, a koszt tej inwestycji sięgnął ponad 524 tysięcy złotych. Po pięciu latach, wraz z rozpoczęciem budowy kanalizacji, spore fragmenty asfaltu trzeba było usunąć aby położyć rury w pasie drogowym – Cieszymy się, że w naszej gminie prowadzi się tyle inwestycji ale tego akurat nie rozumiemy – czytamy w dalszej części  korespondencji mieszkańców – Co z tego, że powstanie tutaj nowa kanalizacja, skoro gmina poniesie wyższe koszty za odnowienie asfaltu i nie będzie on już taki sam jak wcześniej. Potem w gminie podnoszą nam podatki – oburzają się autorzy listu.

W tej sprawie zwróciliśmy się do Wójta Gminy Ciasna, Zdzisława Kuleja, pytając: dlaczego do budowy sieci sanitarnej doszło dopiero po modernizacji drogi sprzed pięciu lat oraz jakie koszty poniesie gmina z tytułu naprawy ubytków w nawierzchni ul. Nowy Dwór, po zakończeniu budowy sieci? – Inwestycje gminne prowadzone są zgodnie z uchwaloną przez Radę Gminy Ciasna wieloletnią prognozą finansową, a termin ich realizacji uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od alokacji udzielanych gminie przez podmioty dofinansowujące – tłumaczy Wójt Gminy Ciasna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.