Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” Ambasadorem Województwa Śląskiego podczas EXPO 2020 w Dubaju!

Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” Ambasadorem Województwa Śląskiego podczas EXPO 2020 w Dubaju!

Od 27 stycznia do 2 lutego, w Pawilonie Polskim na Światowej Wystawie EXPO2020 w Dubaju trwać będzie Śląski Tydzień Regionalny. W trakcie prestiżowej imprezy, na zaproszenie Marszałka Jakuba Chełstowskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie reprezentować nasz region jako Ambasador Województwa Śląskiego.

W Dubaju Zespół „Śląsk” zaprezentuje światowej publiczności bogactwo polskiej kultury, występując z koncertami oraz prowadząc warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wraz z pozostałymi ambasadorami został zaproszony do współtworzenia opowieści o województwie jako regionie dynamicznie rozwijającym się na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej, z jednoczesnym poszanowaniem swojej bogatej tradycji.

Za koncepcję promocji regionu na EXPO odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a hasłem przewodnim śląskiej prezentacji jest „Silesia Land of Opportunity”. W oficjalnej delegacji województwa śląskiego znaleźli się m.in. ambasadorzy regionalni promujący region podczas EXPO2020, w tym także Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Na twórczość Polaków patrzymy przez pryzmat kultury ludowej. Jej siła tkwi w kreatywności inspirowanej ponadczasowymi wartościami: historią, wiarą i tradycjami. To one kształtują tożsamość narodową. Misją Zespołu jest zachowanie unikatowości dziedzictwa kulturowego oraz edukacja w tym zakresie. Rola Ambasadora to wielki zaszczyt, zarówno jako przedstawiciel regionu śląskiego, jak i polskiej kultury. Byliśmy na Wystawie Światowej dwukrotnie – w Hanowerze i Szanghaju. Za każdym razem obecność Zespołu zwiększała zainteresowanie Pawilonem Polski. Oryginalność kostiumów zawsze działa jak magnes. Koncerty przyciągają publiczność, która bardziej zwraca uwagę na polską ofertę. To wielki zaszczyt, ale i odpowiedzialność – mówi Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Koncerty w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zaplanowano na scenie zewnętrznej Pawilonu Polskiego od 27 stycznia, codziennie o godz. 17:00 i 19:00. Na warsztaty taneczne do strefy dzieci, artyści zapraszają każdego dnia o godz. 14:00. Główny koncert odbędzie się 29 stycznia o godz. 22:00 w Dubai Millennium Amphitheatre.

Zespół „Śląsk” pojawi się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. W godzinnym programie, który będą mogli podziwiać odwiedzający wystawę, Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od blisko 70 lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. Znajdą się w nim najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej czy Juraja Kubanki. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”, a także trojak, polonez, mazur, kujawiak, oberek czy krakowiak – zapowiada Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” od początku swojego istnienia dostrzegał szczególną misję w kultywowaniu i propagowaniu narodowej kultury, zarówno w Polsce, jak i w szerszej perspektywie geograficznej. Koncertując w najodleglejszych zakątkach świata, od blisko 70 lat pełnimy z sukcesem rolę ambasadora kultury polskiej. Dlatego czujemy się zaszczyceni mogąc współtworzyć delegację województwa śląskiego na tak prestiżowym wydarzeniu jakim jest Wystawa Światowa EXPO2020 – Dołożymy wszelkich starań, aby śląska prezentacja na tej imprezie była mocno wyrazista. Jesteśmy przekonani, że oprawa artystyczna zapewniona przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wzmocni promocję województwa śląskiego i wpłynie na popularyzację wiedzy o walorach naszego regionu – dodaje Dyrektor Zbigniew Cierniak.

Zdjęcie: Wojciech Korpusik, udost. przez biuro prasowe ZPiT Śląsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.