Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” przed wielką premierą w Bytomiu!

Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” przed wielką premierą w Bytomiu!

27 kwietnia o godz. 18:00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu tanecznego „Exodus”, w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Choreografię do muzyki Wojciecha Kilara przygotował Michaił Zubkov – pedagog i choreograf Zespołu „Śląsk”. Całość wyreżyserował Paweł Szumiec. Spektakl jest koprodukcją Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Widowisko składa się z dwóch części: „Preludium” oraz tytułowego „Exodusu”. Sztuka oparta jest na stylistyce tańca współczesnego i ludowego, z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego. Szesnastu artystów, tańcząc do muzyki Wojciecha Kilara, w scenografii z wykorzystaniem elementów sztuk wizualnych, łączy się w plastycznych obrazach opowiadających o podróży człowieka przez życie – powiedziała Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk. Twórcy spektaklu, opierając się na emocjach zawartych w muzyce Wojciecha Kilara ukazują życie jako drogę w pogoni za szczęściem, zaspokojeniem własnych pragnień, poszukiwaniem drugiego człowieka i budowaniem z nim właściwych relacji.

Choreografia „Preludium” obrazuje drogę kobiety od momentu jej młodzieńczych pragnień do uzyskania pełnej dojrzałości, zarówno emocjonalnej jak i fizycznej. Z kolei w „Exodusie” choreograf pragnął ukazać istotę zjawiska, w którym każdy uczestnik masowej ucieczki lub podroży jest wystawiony na indywidualną próbę. Ta próba obnaża najgłębiej ukryte tajniki osobowości człowieka i zmusza do podejmowania własnych wyborów. Tłem i swoistą scenografią dla tancerzy, jest multimedialna prezentacja zdjęć i krótkich filmów, których rolą jest podkreślenie wymowy tanecznej opowieści.

*    *    *

Bytomska premiera „Exodusu” to nie pierwsze tak nowatorskie połączenie kultury ludowej i współczesnej z udziałem artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W 2016 roku choreograf i pedagog Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkov stworzył choreografię łączącą elementy tańca ludowego: oberka, mazura i tańców góralskich, z tańcem współczesnym. Grupa dziesięciu artystów baletu Zespołu „Śląsk” zatańczyła do hipnotycznych dźwięków muzyki elektronicznej w kostiumach z elementami strojów ludowych. Widowisko pod nazwą „Soft Power” uzupełniły etiudy filmowe przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Projekt zachwycił wówczas publiczność Festiwalu Unsound w Krakowie.

W recenzjach pojawiło się m.in. stwierdzenie, że była to – Wzruszająca afirmacja tego, jak kultury mogą współistnieć, zachowując własne głosy – Projekt „Soft Power” był także z powodzeniem prezentowany w 2017 roku, podczas londyńskiej odsłony Festiwalu Unsound – Zgodnie z zasadą Hitchcocka zaczęło się od trzęsienia ziemi, a później napięcie rosło. Klasyczne figury polskich tańców narodowych poddane zostały twórczym stylizacjom, potraktowano je jako nowoczesny wyraz tradycji. Tradycja połączona z muzyką elektroniczną zaskakuje, okazuje się bardzo aktualna i atrakcyjna – relacjonował z Londynu dziennikarz „Gazety Wyborczej” Jacek Hawryluk.

Jak podkreśla Michaił Zubkov, choć Zespół „Śląsk” posiada wyraźnie ukształtowany kierunek artystyczny, to jest instytucją kultury otwartą na ciekawe, nowatorskie projekty. Łączenie elementów ludowych z oryginalną muzyką i tańcem współczesnym to dowód na ponadczasową wartości kultury ludowej. Zarówno projekt „Soft Power” jak i „Exodus” powstały w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

„Exodus” – premiera
Bytomskie Centrum Kultury, Sala ToTu,
Bytom, Plac Karin Stanek 1

Bilety do nabycia w kasie Bytomskiego Centrum Kultury i on line, na stronie www.becek.pl

Zdjęcie: zespolslask.pl (arch. 2017)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.