Zjednoczeni z osobami chorującymi na schizofrenię. Wzruszające spotkanie w MDK Lubliniec.

Zjednoczeni z osobami chorującymi na schizofrenię. Wzruszające spotkanie w MDK Lubliniec.

Stowarzyszenie AMICUS działające na rzecz Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu, zorganizowało we wtorek Przegląd Form Estradowych i Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. Sala MDK w Lublińcu wypełniła się po brzegi. 

Impreza była elementem realizowanego w ŚDS Lubliniec projektu „Razem budujemy rodzinę”, dofinansowywanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Od zależności ku samodzielności”.

Tegoroczne obchody Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi na schizofrenie, tym razem odbywały się pod hasłem „Sobie potrzebni”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych ośrodków z całego województwa śląskiego i opolskiego, a na widowni pojawiła się także młodzież lublinieckich szkół średnich oraz lokalna społeczność.

Na scenie Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu wystąpili gospodarze przeglądu – członkowie ŚDS Lubliniec z przedstawieniem „Danka”, które przybliżyło zgromadzonym gościom trudności życiowe występujące w depresji. Pozostali uczestnicy zaprezentowali wystąpienia wokalne, teatralne, taneczne i kabaretowe. Tematy poruszane na scenie nawiązywały także do radości życia i nadziei rywalizującej z trudnościami dnia codziennego. Taką właśnie radość niepełnosprawni artyści przekazali publiczności, wzbudzają zachwyt i uznanie odbiorców.

Wszyscy uczestnicy spotkania przeszli przez symboliczne drzwi na znak solidarności z osobami dotkniętymi chorobami psychicznymi. Otrzymali upominki w formie breloczków tworzonych techniką decoupage, będących rękodziełem uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu. Obchodom Dnia Solidarności poza wystąpieniami scenicznymi towarzyszyła wystawa obrazów „namalowanych” muliną p. Dawida Machonia, związanego z Domem od wielu lat. Tematem przewodnim prac, wymagających precyzji i cierpliwości, były kobiety eleganckie, tajemnicze, piękne.

Dzisiejszy dzień z całą pewnością był wyjątkowych, ubogacony twórczością osób niepełnosprawnych, wzajemną życzliwością, dobrymi myślami. Wciąż jeszcze pełni emocji szykujemy się na następne – zapewniają organizatorzy.

Współpraca: Anna Cieślik

Polecamy:

Oficjalna strona internetowa Stowarzyszenia AMICUS – TUTAJ

Oficjalna strona Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu – TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.