Złote dziewczyny z Pawonkowa!!!

Wspaniałe informacje napłynęły do nas z Gminy Pawonków – dziewczęca drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego wygrała w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej Plażowej Hurtostal 2 Cup. Impreza odbyła się w Szczecinie. Zawodniczki z Pawonkowa nie miały sobie równych w kategorii Młodziczek, wygrywając wszystkie mecze w fazie grupowej i pokonując w wielkim finale wielokrotnego mistrza Polski, drużynę Olimpijczyka Kowalewo Pomorskie!

W trzydniowej imprezie (15-17.06) uczestniczyło łącznie 50 drużyn z całej Polski, podzielonych na cztery kategorie wiekowe z uwzględnieniem podziału na grupy chłopięce i dziewczęce – O spektakularnym sukcesie dziewcząt zadecydowała przede wszystkim doskonała współpraca wszystkich zawodniczek – czytamy na FaceBook’owym profilu UKS’u. Autorzy relacji wskazują również na rzetelną realizację zadań powierzonych przez  trenera Adriana Sternika, nauczyciela wychowania fizycznego w Kośmidrach i Łagiewnikach Małych, trenera UKS’u, działającego na terenie Gminy Pawonków.

Na czym polega plażowa odmiana piłki ręcznej? Rywalizacja toczy się na boisku o wymiarach 27 x 12 metrów, pomiędzy dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Możliwe jest wycofanie bramkarza i wprowadzenie czwartego zawodnika (wlotka) do gry w polu. Mecz podzielony jest na dwie połowy po 10 minut, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Wygranie jednej połowy oznacza przyznanie jednego punktu dla zwycięskiej drużyny. Podobnie weryfikuje się drugą połowę. W przypadku podziału punktów zarządza się dogrywkę rozgrywaną na zasadzie “shoot out” – jest to seria naprzemiennych rzutów sam na sam, czyli odpowiednik piłkarskich rzutów karnych. Ciekawym rozwiązaniem jest forma przyznawania punktów zdobyte bramki – standardowe trafienie oznacza jeden punkt, natomiast dwa punkty można otrzymać za… bramkę widowiskową.

W Szczecinie, w trakcie rywalizacji grupowej, nasze zawodniczki trafiły na silne zespoły UKS’u Handball Wrocław, Spartę Gubin, Sambor Tczew, MKS Ochota Warszawa i na miejscowy KS SMS CKS Szczecin. Dziewczęta z Pawonkowa wygrały wszystkie swoje mecze w stosunku 2:0. Awans do fazy pucharowej z pierwszego miejsca był sporą niespodzianką ale też sprawił, że kolejne rywalki naszych szczypiornistek musiały nabrać respektu przed rozpędzonym UKS’em. Nie pomógł on jednak drużynie UKS’u Drawsko Pomorskie, która musiała uznać wyższość ekipy z Pawonkowa – w półfinale ponownie ponownie padł rezultat 2:0 w setach.

Emocje sięgnęły zenitu w niedzielnym, finałowym starciu z utytułowanym Olimpijczykiem Drawsko Pomorskie. W pierwszej połowie nasze zawodniczki zwyciężyły 19-18, by ulec przeciwniczkom w drugiej części gry 23-15. O ostatecznym rozstrzygnięciu zadecydowała seria “shoot out”, w której wojowniczki z Pawonkowa pokonały doświadczone rywalki 5:1 i  sięgnęły po upragnione Mistrzostwo Polski! Radosna podróż do domu zakończyła się niespodzianką przygotowaną przez rodziny mistrzowskich bohaterek. Na dworcu kolejowym w Lublińcu odbyła się powitalna feta i wspólne świętowanie sukcesu!

Wyczyn UKS’u Pawonków przejdzie do historii całej gminy, a złotymi zgłoskami w szkolnych annałach zapiszą się: Kaja Szeliga, Malwina Bień, Patrycja Badura, Paulina Kostyra, Patrycja Kubica, Julcia Szeliga, Aleksandra Swoboda, Emilka Krawczyk , Zuzia Jureczko, Julia Machoń, Amelia Klimza, Natalia Cebulska. Do Szczecina nie pojechały Martyna Popenda i Ewa Pielok ale i te zawodniczki przyczyniły się do rozwoju zespołu, zwieńczonego zdobyciem najważniejszego trofeum w kraju. Obok szkoleniowca UKS’u Adriana Sternika wyróżnić należy drugiego trenera, Aleksandra Brzezinę oraz kierownika drużyny, Wojciecha Radka. UKS może liczy również na wsparcie Samorządu, na czele z Wójtem Gminy Pawonków, Henrykiem Swobodą. Wszystkim zawodniczkom, opiekunom oraz rodzinom członkiń klubu SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Zdjęcia: FaceBook’owy profil UKS PawonkówTUTAJ