Żołnierze, strażacy oraz harcerze zjednoczyli siły i posprzątali Cmentarz Wojskowy w Lublińcu [ZDJĘCIA, TV]

Żołnierze, strażacy oraz harcerze zjednoczyli siły i posprzątali Cmentarz Wojskowy w Lublińcu [ZDJĘCIA, TV]

W sobotę na terenie Cmentarza Wojskowego w Lublińcu, członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Wojsk Specjalnych “Zjednoczeni Zwyciężymy”, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu oraz Harcerze z Hufca ZHP Lubliniec, przeprowadzili prace porządkowe związane ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych oraz Narodowym Świętem Niepodległości – oddając w ten sposób hołd spoczywającym Poległym. W działania, podjęte we współpracy z Sekretarzem Miasta Lublińca – Józefem Korpakiem, włączył się radny Rady Miejskiej – Karol Słota.  

Ze względu na obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną, prace prowadzone były w oddzielnych grupach, z ograniczeniem ilości uczestników do pięciu osób oraz w różnych wymiarach czasowych. Pomimo utrudnień, dzięki wcześniejszym ustaleniom wypracowanym za pomocą komunikatorów internetowych, udało się osiągnąć zamierzony cel – w najważniejszych rejonach cmentarza przedstawiciele Stowarzyszenia “Zjednoczeni Zwyciężymy” usunęli opadłe liście, strażacy zajęli się wykaszaniem traw, natomiast harcerze wyplewili plac przed Pomnikiem Virtutti Militari. Oczyszczono również murowane elementy kwater.

Tym razem musieliśmy ograniczyć liczbę wolontariuszy, jednak chętnych było więcej. Podobne przedsięwzięcia chcemy kontynuować w przyszłości. Mamy nadzieję, że będą mogły dołączyć do nich inne organizacje oraz mieszkańcy – mówią uczestnicy sobotniej akcji.

Założone w 2009 roku Stowarzyszenie Żołnierzy Wojsk Specjalnych „Zjednoczeni Zwyciężymy”, zrzesza czynnych oraz byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Grupa angażuje się w wiele przedsięwzięć, organizując m.in. imprezę biegową “Ucieczka Zakładników” czy prelekcje patriotyczne w szkołach. Stowarzyszenie zaznacza swój udział w takich wydarzeniach jak Święto Weterana czy szkolenia “Świadoma Ja” adresowane do kobiet z terenu powiatu.

Równie bogata jest działalność druhów z lublinieckiej OSP oraz Hufca ZHP Lubliniec – to regularna organizacja lub udział m.in. w inicjatywach patriotycznych, w których upamiętniane są ważne wydarzenia oraz zasłużone osobistości. To także prace w zakresie utrzymania miejsc o znaczeniu historycznym, zlokalizowanych na terenie miasta. Warto podkreślić, że w siedzibie OSP Lubliniec trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia “Izby Tradycji”, w której wyeksponowane zostaną pamiątki związane z przeszłością jednostki!

Bardzo ważnym elementem wszelkich działań dotyczących poprawy wizerunku Cmentarza Wojskowego w Lublińcu jest, zadeklarowany przez Miasto, zamiar przeprowadzenia inwentaryzacji obiektu i oszacowania kosztów jego gruntownej renowacji. Umożliwi to aplikowanie o dofinansowania na realizację szerokich prac remontowych. Rzecz jasna, proces ten wymagać będzie czasu i wielu niezbędnych procedur, lecz wydaje się on kluczowym narzędziem w drodze do… coraz bardziej potrzebnego wzmocnienia estetyki obiektu [WIĘCEJ]. W tym zakresie organizacje pozarządowe współpracują z sekretarzem Józefem Korpakiem oraz Marianem Berbeszem – pasjonatem historii lokalnej, który w sobotę obdarował uczestników akcji egzemplarzami autorskiej książki: “Zapomniany Bohater, płk dypl. Stanisław Wilimowski”.

Krótki materiał podsumowujący inicjatywę wyemitowano w sobotnim wydaniu “Aktualności” na antenie TVP 3 Katowice: TUTAJ [od 6:20 min]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.