„Bitwa o wozy” – znamy wyniki profrekwencyjnej kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

„Bitwa o wozy” – znamy wyniki profrekwencyjnej kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

W czwartek wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, w portalu społecznościowym Twitter, opublikował listę gmin, do których trafią promesy na zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych w ramach akcji „Bitwa o wozy”. 

Przypomnijmy – o uruchomieniu działania resort poinformował w trakcie konferencji prasowej, zwołanej w dniu 20 czerwca – W każdym województwie gmina do 20 tys. mieszkańców z największa frekwencją w pierwszej turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki – zapowiedział wówczas wiceminister Maciej Wąsik. Dodał, że 16 takich pojazdów sfinansuje MSWiA. Warunkiem przekazania samochodów ochotniczym strażom pożarnym jest finansowy wkład własny samorządu w postaci 200 tys. złotych. Łączna wartość jednego samochodu to niemal 800 tys. W grę wchodziły średnie samochodóy ratowniczo-gaśnicze.

Celem „Bitwy o wozy” było nie tylko doposażenie gmin w nowe pojazdy ale również zmobilizowanie Polaków do licznego udziału w niedzielnym głosowaniu. Jak wskazywał wiceminister Paweł Szefernaker, inspiracją dla programu MSWiA były m.in. zeszłoroczne akcje profrekwencyjne samorządów – My bierzemy dobry przykład od samorządów i tego typu akcję dzisiaj zapowiadamy – podkreślał 20 czerwca.

Obecny podczas konferencji nadbryg. Andrzej Bartkowiak – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej przyznał, że nowe samochody umożliwią strażakom ochotnikom jeszcze sprawniejsze działanie – Każdego dnia strażacy ochotnicy i strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ratują życie, zdrowie i mienie. W 2019 roku OSP pierwsze na miejscu akcji były ponad 200 tys. razy, a w tym roku już ponad 100 tys. razy – mówił Bartkowiak.

źr. twitter.com

Zgodnie z zapowiedzią – w czwartek 2 lipca, na opublikowanej liście znalazło się 16 gmin ze wszystkich województw. Jeśli chodzi o Śląsk – w zestawieniu wyszczególniono gminę Koszarawa zlokalizowaną w powiecie żywieckim. Frekwencja wyborcza wyniosła tutaj 77 procent. Dla porównania – w gminie Herby, najlepszej pod kątem frekwencji w powiecie lublinieckim (gminy do 20 tys. mieszkańców), swoje głosy oddało 63,65% wyborców.

Najlepszym wynikiem spośród wszystkich samorządów może poszczycić się gmina Rewal (zachodniopomorskie), z frekwencją 86 procent.

GMINY WYŁONIONE W RAMACH AKCJI „BITWA O WOZY”

w woj. dolnośląskim: gm. Czernica – 77 proc. frekwencji;
w woj. kujawsko-pomorskim: gm. Osielsko – 78 proc.;
w woj. lubelskim: gm. Godziszów – 75 proc.;
w woj. lubuskim: gm. Zaborów – 69 proc.;
w woj. łódzkim: gm. Nowosolna – 78 proc.;
w woj. małopolskim: gm. Żegocina – 76 proc.;
w woj. mazowieckim: gm. Michałowice – 81 proc.;
w woj. opolskim: gm. Praszka – 67 proc.;
w woj. podkarpackim: gm. Cisna – 75 proc.;
w woj. podlaskim: gm. Kulesze Kościelne – 72 proc. ;
w woj. pomorskim: miasto Łeba – 85 proc. ;
w woj. śląskim: gm. Koszarawa – 77 proc.;
w woj. świętokrzyskim: gm. Masłów – 69 proc.;
w woj. warmińsko-mazurskim: gm. Stawiguda – 72 proc.;
w woj. wielkopolskim: gm. Suchy Las – 80 proc.;
w woj. zachodniopomorskim: gm. Rewal – 86 proc.

W 10 z wyłonionych gminach zwyciężył Rafał Trzaskowski – w sześciu, Andrzej Duda.

na podstawie / zdjęcie: gov.pl

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )