
Cała Polska w strefie żółtej, surowe kary i więcej miejsc w szpitalach – co czeka nas od soboty 10 października?
Od soboty 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej, a w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2 – to najważniejsze zmiany, o których podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.
– To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki – Jedną z przyczyn jest fakt, że już dzisiaj jedna trzecia kraju znajdowałaby się w strefie żółtej. Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa – dodał prezes rady ministrów.
Od soboty w strefie czerwonej znajdą się 32 powiaty i 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. W województwie śląskim czerwona strefa nadal obowiązywać będzie w powiecie kłobuckim – sąsiadującym z powiatem lublinieckim. Czerwoną strefę wprowadzono tutaj 3 października – W powiecie kłobuckim pojawiają się zakażenia od osób chorych, które wykryto w minionych tygodniach u pracowników jednego z większych zakładów pracy. Niestety, pojawiło się nowe ognisko w kłobuckim szpitalu, w którym służby sanitarne odnotowały już 10 zakażonych osób wśród personelu i 8 pacjentów oddziału wewnętrznego – informowało w środę Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego.
By ograniczyć rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, od soboty w całym kraju zmienią się niektóre obostrzenia, obowiązujące w wybranych strefach:
- na obszarze czerwonym i żółtym wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej (również na zewnątrz), niezależnie od odległości 1,5 m między osobami;
- nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych i plaży;
- w przypadku zwolnienia z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem będzie wymagane przedstawienie, na żądanie policji lub straży gminnej (miejskiej), zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;
- odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m. Same zgromadzenia mogą liczyć do 150 osób;
- w przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału;
- w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00, z wyjątkiem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu;
- zakazane jest do odwołania prowadzenie przez przedsiębiorców nie tylko działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych, ale także działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach;
- Od dnia 17 października 2020 r. wesela i inne uroczystości rodzinne będą się odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.
Jak zapowiedział Minister Zdrowia, w związku z rosnącą liczbą zakażeń, baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych. By usprawnić koordynację przepływu pacjentów, w skład Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.
– Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łózek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc – podał minister Adam Niedzielski. Szpitalami koordynacyjnymi będą główne szpitale ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.
Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:
1. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu
2. 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku
3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
4. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
5. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
6. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu
7. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
8. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
9. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
10. Centrum Medyczne w Łańcucie
11. 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach
12. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach
14. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
15. Szpital w Ostródzie
16. Szpital Uniwersytecki w Krakowie
6 października Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk poinformował, że w każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, czy złoży wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.
– Chcemy ogłosić politykę „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – mówił minister Niedzielski. Z obowiązku zakrywania ust i nosa będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność – Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu, będzie z całą surowością karana – dodał.
Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę, że do tej pory przepisy pozwalające na niezasłanianie ust i nosa były często nadużywane. Wskazał, że tylko w poniedziałek 5 października funkcjonariusze odnotowali 2150 naruszeń obowiązków zakrywania ust i nosa w całym kraju. Wystawiono 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie.
[na podstawie: gov.pl / zdjęcie: BP WŚ arch.]
Ludzie nie narzekajcie że musicie nosić maseczki bo nie będzie miał kto was leczyć a nie daj Boże pochować…
A policja mogłaby sama z siebie prowadzić regularne, wyrywkowe kontrole w sklepach, na placach czy gdzie tylko trzeba mieć maseczkę, a nie ograniczać się tylko do wezwań.. Jest maaaasssa ludzi, którzy nic sobie nie robią z maseczek i jeszcze obrażają tych, którzy w trosce o siebie i innych ją noszą.