
Droga powiatowa w Lubecku pod lupą radnego Pawła Gawrona. Będą zmiany na ulicy Głównej?
Paweł Gawron, radny Rady Powiatu w Lublińcu (PiS), zwrócił się do Joachima Smyły – Starosty Lublinieckiego z interpelacją, w której poruszył temat nadmiernego ruchu tranzytowego na drodze powiatowej 2313 S w Lubecku, stanowiącej najważniejszy szlak komunikacyjny w tej miejscowości – łączący obwodnicę Lublińca z gminą Pawonków oraz drogą krajową nr 46 w kierunku Opola.
W odpowiedzi Łukasz Jędryka – naczelnik Wydziału Komunikacji Drogownictwa i Transportu Starostwa Powiatowego w Lublińcu zapowiedział opracowanie nowej organizacji ruchu na drogach powiatowych w powiecie lublinieckim, również z ujęciem ulicy Głównej.
W obszernej interpelacji radny Paweł Gawron wyszczególnił m.in. wyniki badań w zakresie ilości przepływu pojazdów w ciągu doby na drodze 2313S, gdzie liczba ta sięgnęła ponad 2,6 tysiąca. Tylko 34,16% samochodów posiadało tablice rejestracyjne przyporządkowane powiatowi lublinieckiemu.
Aż 96% kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. W uznaniu radnego PiS generuje to oczywiste zagrożenie dla mieszkańców, nie mówiąc już o szybkiej eksploatacji i niszczeniu nawierzchni powiatówki.
„Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest wykorzystywanie drogi powiatowej jako trasy tranzytowej pomiędzy drogami krajowymi. Sytuacja najprawdopodobniej ulegnie dalszemu pogorszeniu w związku z planowaną budową drogi ekspresowej S11, która może dodatkowo zwiększyć ruch pojazdów korzystających z drogi powiatowej jako alternatywnego połączenia” – podkreśla Paweł Gawron.
Starostwo nie mówi „nie”. Są pomysły na zmianę sytuacji!
W odpowiedzi Łukasz Jędryka zaznaczył, że Starostwo Powiatowe w Lublińcu zwróciło się do Komendy Powiatowej Policji o zintensyfikowanie działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa na ul. Głównej. Zwrócono się także do Google Maps z prośbą o zmianę sposobu wyznaczania tras pomiędzy Kochanowicami a Pawonkowem.
„Przystąpiono do opracowania nowej organizacji ruchu dla dróg powiatowych. W ramach opracowania analizie poddana zostanie zasadność wykonania wyniesionych przejść dla pieszych na ulicy Głównej, a także ograniczenia prędkości do 30 km/h na terenie miejscowości Lubecko i Draliny, co powinno wydłużyć czas przejazdu i zmianę algorytmów wytyczania skrótów przez urządzenia nawigacyjne” – zapowiedział naczelnik WKDiT dodając, że Starostwo nie wyklucza montażu mobilnych punktów monitorujących ruch na drogach powiatowych.
Całość interpelacji i odpowiedzi: TUTAJ [BiP Starostwo Lubliniec]
W końcu ktoś coś zauważył i ruszył sprawę.
Szanowne Starostwo obudziło się (z ręką w nocniku), rychło-wczas.
Mieszkańcy Dralin, od dekady, albo i dłużej zgłaszają problem uciążliwości ruchu
tranzytowego, wnioskując o przejście dla pieszych i chodnik.
… jak grochem w ścianę: Starostwo Lubliniec notorycznie pomija, ignoruje i lekceważy zdrowie i życie mieszkańców.
Panie Pawle Gawron, weź Pan przewietrz czaszki tym zasiedziałym i zwapniałym.
A może by też ścieżkę rowerową zrobić pomiędzy Lubeckiem i Dralinami, i dalej do ścieżki rowerowej przy DK46? Hm, ale z tym to by trzeba u kolejnych – w tym przypadku – gminnych władz się prosić.
A może z tym też coś Pan, Panie Pawle Gawron, da radę ruszyć?
życzę sukcesów
Dziękuję za dobre słowo.
Temat cały czas ciągnę, mam nadzieję, iż do końca jesieni uda nam się poprawić bezpieczeństwo i choć częściowo ograniczyć ten straszny ruch!
Co do ścieżki lub chodnika – dziś wizytowałem Naczelnika Drogownictwa w Starostwie, na razie jest szansa na stworzenie chodnika w samych Dralinach, ponieważ obecnie tam jest najniebezpieczniejsza sytuacja.
Co do ścieżki rowerowej, jest to świetny pomysł o którym będę pamiętał. Musimy czekać na fundusze jak Polski Ład lub dofinansowania Europejskie, gdyż same gminy i powiat nie udźwigną takiej inwestycji.
Pozdrawiam!
Chodnik w Dralinach przy 2313S jest bardzo pożądany!!! Dziękuję, pozdrawiam.