
„Godomy po naszymu” – znamy wszystkich finalistów!
23 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Krupskim Młynie, filia w Potępie, odbył się półfinał II kategorii wiekowej VIII Spichlerzowego Przeglądu Etnolektów „Godomy po naszymu – Je żech stond”. Do udziału w konkursie zgłoszono 11 uczniów klas gimnazjalnych i VII klas szkół podstawowych powiatów lublinieckiego, tarnogórskiego i gliwickiego.
Członkowie jury w składzie: Edyta Koj, Barbara Miklis, Ewa Probierz-Michalska, Regina Wieczorek, Małgorzata Derkowska, Zdzisława Mrózek, wyłonili czworo finalistów, wśród których znaleźli się: Marcel Mandel – Szkoła Podstawowa im. Juliusza Rogera w Sośnicowicach, Paulina Szkolik – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu, Anna Pietrek – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Pawonkowie oraz Adam Kulik – Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendler w Toszku.
Rozstrzygnięcia zapadły również w półfinale w III kategorii dorosłych, 26 lutego w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Herbach. Wystąpiło tutaj siedmioro uczestników. Jury w składzie: Teresa Szymońska, Ewa Probierz-Michalska, Zdzisława Mrózek, Franciszek Sufa, wybrało najlepszych wykonawców, którzy awansowali do finału. Byli to: Brygida Nowak – Tarnogórskie Stowarzyszenie Uniwersytetu III Wieku; Danuta Bania – Sośnicowice oraz Ilona Gołek z Kochcic. Podczas obrad jury wystąpił Zespół „Złota Jesień” z Gminy Herby. Prezentacjom artystów przyglądali się również: Poseł na Sejm RP – Andrzej Gawron oraz Iwona Burek – Wójt Gminy Herby.
Wcześniej informowaliśmy o sukcesie Weroniki Symiec z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kochcicach, która awansowała do finału po występie w najmłodszej kategorii obejmującej szkołę podstawową, podczas półfinałów w miejscowości Chechło, 19 lutego. Reprezentantka Gminy Kochanowice zmierzyła się z 15 rówieśnikami z terenu powiatów: lublinieckiego, tarnogórskiego i gliwickiego. Nasza uczennica spisała się fantastycznie i sięgnęła po finał wraz z Natalią Zaczkowską (Rudno), Kingą Mandel (Sośnicowice) i Szymonem Grochl (Kotulin).
Organizatorem konkursu jest Zarząd Fundacji LGD Spichlerz Górnego Śląska, wspierany w tym roku przez: Wójta Gminy Krupski Młyn, Wójta Gminy Herby, Dyrekcję GOKSiR w Krupskim Młynie oraz Dyrekcję Gminnej Biblioteki Publicznej w Herbach. Warto wspomnieć o zaangażowaniu nauczycieli i rodziców w przygotowanie najmłodszych półfinalistów. Uczestnicy wszystkich konkursów otrzymali pamiątkowe podziękowania i drobne upominki. Finaliści spotkają się 6 kwietnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kochcicach. Powiat lubliniecki reprezentować będzie trójka wykonawców, po jednej osobie w każdej kategorii wiekowej.
Poseł Gawron, który objął honorowy patronat na konkursem w Herbach, nie krył podziwu, zarówno wobec umiejętności wykonawców, jak i dla inicjatywy podejmowanej przez fundację od kilku lat – Cieszę się, że nasza „Śląsko Godka” jest doceniania i popularyzowana. Dziękuję wszystkim zaangażowanym i czyniącym starania aby zachować bardzo ważne dla naszego regionu wartości i tradycje – wyznał Andrzej Gawron na swoim profilu w portalu FaceBook.