
Lubliniecki „Kazik” z prestiżowym awansem! Są wyniki ogólnopolskiego rankingu Liceów Ogólnokształcących i Techników
Wydawnictwo “Perspektywy” opublikowało coroczny Ranking Liceów i Techników, weryfikujący osiągnięcia tych placówek w poprzednim roku szkolnym.
W 26. edycji przeanalizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji publikacji – dostępnej na stronie Perspektywy.pl – Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.
Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Jeśli chodzi o technika, w rankingu oparto się na sukcesach szkoły w olimpiadach (20%), wynikach matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wynikach matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniku egzaminu zawodowego (30%).
W zestawieniu znalazły się również szkoły z terenu powiatu lublinieckiego – z jakim efektem?
.
RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTACĄCYCH
W porównaniu do poprzedniego zestawienia spadek zanotowało II Liceum Ogólnokształcące, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu. Szkoła zajęła 792 miejsce, po wcześniejszej 406 lokacie. W skali województwa śląskiego II LO sięgnęło po miejsce 88 (poprzednio 39);
Nieco gorzej, w porównaniu do rankingu z 2022 roku, wypadło również I LO im. Adama Mickiewicza – to 682 pozycja, oznaczająca spadek z miejsca 548. W województwie śląskim placówka zajęła miejsce 71 (poprzednio 54 );
Regres zanotowało Liceum Ogólnokształcące w Psarach [gm. Woźniki], które po zajęciu 719 miejsca w poprzednim rankingu, tym razem nie znalazło się wśród 1000 szkół wymienionych na stronie Wydawnictwa. Jeśli chodzi o województwo śląskie LO z siedzibą w Psarach spadło z 82 na 108 pozycję.
W skali kraju po raz czwarty z rzędu najwyżej oceniono warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. W woj. śląskim nadal przoduje V LO z Bielska – Białej, choć w rankingu ogólnopolskim to dopiero 23 pozycja (wcześniej 30).
Kompletny ranking Liceów: TUTAJ
.
RANKING TECHNIKÓW
W roku 100-lecia Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych, lubliniecka placówka po raz kolejny podwyższyła swoje notowania. Technikum nr 2 znalazło się na 35 miejscu w Polsce i na znakomitym 3 miejscu na Śląsku! Oznacza to awans o dwa „oczka”. Społeczność „Kazika” może pochwalić się regularną zwyżką w ostatnich latach, w których notowała 39 pozycję w 2023 roku, a wcześniej 47 i 66 miejsce.
– Konsekwentnie pniemy się w górę. Każdy rok przynosi progresję. To nie jest przypadek. Przyjmujemy dobrze przygotowanych ósmoklasistów i pozwalamy im rozwijać skrzydła. Nasze metody pracy sprawdzają się, to już wiemy na pewno – podkreśla Joanna Walczak, dyrektor ZSOT w Lublińcu.
To niejedyny sukces! Technikum znakomicie wypadło w rankingu maturalnym, zajmując 28 miejsce w kraju. Kacper Dłubała, ubiegłoroczny absolwent technikum informatycznego, znalazł się w gronie najlepszych polskich maturzystów spośród ponad 250 tysięcy zdających egzaminy w sesji maturalnej 2023.
Do matury w 2023 r. przystąpili także uczniowie liceum po 8-klasowej szkole podstawowej, którzy zdawali egzamin dojrzałości w nowej formule. Absolwentom II Liceum Ogólnokształcącego udało się utrzymać tytuł Brązowej Szkoły.
Najlepszym technikum w skali kraju okazało się Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (poprzednio 4). Jeśli chodzi o województwo śląskie, najlepszą placówką okazało się Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębiu Zdroju – w rankingu głównym szkoła zajęła miejsce 13.
Kompletny ranking Techników: TUTAJ