
Na chwilę obecną uczniowie wracają do szkół. Trwają narady samorządowców w powiecie lublinieckim
19 sierpnia w auli Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Lublińcu spotkali się przedstawiciele gmin powiatu lublinieckiego. Samorządowcy prowadzili rozmowy dotyczące zbliżającego się nowego roku szkolnego oraz sytuacji epidemicznej w kraju. Omówiono zagadnienia związane z przygotowaniem szkół do wznowienia pracy w tradycyjnej formie.
W środowej dyskusji wzięli udział: starosta lubliniecki Joachim Smyła, wicestarosta Tadeusz Konina, burmistrz Lublińca Edward Maniura, sekretarz miasta Józef Korpak, sekretarz miasta i gminy Woźniki Magdalena Jarosz-Wawrzyńczak, wójt gminy Koszęcin Zbigniew Seniów, wójt gminy Boronów Krzysztof Bełkot, wójt gminy Herby Iwona Burek, wójt gminy Pawonków Joanna Wons-Kleta, sekretarz gminy Ciasna Albina Pogoda oraz p.o. powiatowego inspektora sanitarnego w Lublińcu, Teresa Gluza.
– Nadal czekamy na konkretną decyzję rządu w sprawie otwarcia szkół, rozpoczęcia zajęć w placówkach czy ewentualnej, zdalnej pracy z uczniami. Niewykluczone jest jednak, iż ta decyzja zostanie przerzucona na samorządy i to my będziemy zmuszeni zadecydować o formach nauczania w podległych placówkach. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu i współpracy z inspektorem sanitarnym – jeżeli nastąpi taka konieczność – łatwiej nam wszystkim będzie podejmować decyzje, które będą potrzebą chwili – mówił starosta Joachim Smyła.
Lubliniecki.pl na bieżąco śledzi informacje publikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według najnowszych zapowiedzi, od 1 września uczniowie wracają do szkół – Robimy wszystko, by uczyli się w bezpiecznych warunkach. Przygotowujemy rozwiązania oparte o wytyczne sanitarne i prawne, które pozwolą odpowiednio zareagować i podjąć właściwe decyzje, gdy pojawi się ognisko zakażenia – zapowiedział minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej w dniu 5 sierpnia [WIĘCEJ – TUTAJ]
Jak wynika z ostatnich rozporządzeń ministra edukacji, na chwilę obecną samorządy nie mają prawnej możliwości do podejmowania własnych decyzji w zakresie formy w jakiej będzie prowadzona nauka – podkreśla wicestarosta Tadeusz Konina w rozmowie z Lublinieckim.pl – Obok obowiązującego teraz wariantu, w którym uczniowie powrócą do nauczania tradycyjnego, w zależności od sytuacji ministerstwo może sięgnąć po wariant oparty na nauczaniu zdalnym lub hybrydowym, a więc polegającym na ograniczeniu liczby uczniów przebywających w placówce i pracy zdalnej dla pozostałej grupy – taki system miałby funkcjonować naprzemiennie dla obu grup – dodaje wicestarosta.
Możliwość podjęcia samodzielnych decyzji np. o skierowaniu części uczniów do pracy zdalnej lub o zawieszeniu pracy danego oddziału, pojawi się wtedy gdy dojdzie do zakażenia na terenie szkoły. Wówczas dyrektor placówki może zwrócić się do organu prowadzącego (powiat, gmina) o wydanie zgody na uruchomienie takiej procedury. Decyzja organu prowadzącego oparta będzie jednak o wcześniejszą opinię lokalnego Sanepidu.

