
Ostra reakcja mieszkańców na wycinkę lasów w okolicach Lublińca. Nadleśnictwo odpowiada i zaprasza do rozmów
Mieszkańcy Lublińca skierowali petycję do władz lokalnych, prosząc o interwencję oraz o utworzenie na wydmie w rejonie Kokotka użytku ekologicznego. To reakcja na wycinkę drzew prowadzoną w ostatnim czasie przez Nadleśnictwo Lubliniec.
Fala krytyki bardzo szybko przelała się na media społecznościowe. W czwartek, w specjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronie Urzędu Miejskiego, do sprawy odniósł się Zbigniew Znojek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubliniec.
– To enklawa relaksu i fizycznej aktywności, nie tylko dla mieszkańców miasta, ale i całej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii. Niszczymy bezpowrotnie i w sposób bezprecedensowy miejsce o znakomitych aspektach przyrodniczych, zdrowotnych, wypoczynkowych i rekreacyjnych – przekonują autorzy petycji, wskazując na unikatowe polodowcowe wydmy.
– Jedną z nich jest wydma wałowa znajdująca się na 7 kilometrowej osi od ul. Kokotek w okolicy kościoła do ul. Osiedle Posmyk przy stawie Posmyk. Tę przyrodniczą niezwykłość terenu powinno się za wszelką cenę chronić. Wydmy związane są z podłożem dzięki porastającym je drzewom. Bez nich szybko ulegną zniszczeniu – czytamy w jednym z fragmentów petycji.
Mieszkańcy przypominają, że już w 2019 roku padła oficjalna propozycja utworzenia na największej w okolicy wydmie, użytku ekologicznego – Temat nie został podjęty i obecnie burzliwie i zaskakująco powraca. Jesteśmy świadkami zakrojonych na szeroką skalę wycinek lasu, planowych i obejmujących większą część zalesionego obszaru dzielnicy. Wycinki trwają na Pustej Kuźnicy, Janiej Górze, wzdłuż DK 11 na wysokości Kokotka, a teraz, zaskakując i bulwersując szeroko opinię społeczną, dotarły do wydmy w sercu dzielnicy, jednej z charakterystycznych i popularnych atrakcji – piszą mieszkańcy.
– Realizacja prac związanych z wycinką drzew jest zgodna z obowiązującym planem urządzenia lasu zatwierdzonym Decyzją Ministra Środowiska do realizacji przez Nadleśnictwo Lubliniec w latach 2020 – 2029. Nadleśniczy zobowiązany jest do pełnej realizacji zadań z zakresu gospodarki leśnej zapisanych w w/w planie urządzenia lasu, a przeszkodami w ich realizacji mogą być jedynie klęski żywiołowe występujące na terenach leśnych – poinformował Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubliniec Zbigniew Znojek w oświadczeniu zamieszczonym na witrynie Urzędu Miejskiego.
– Zintensyfikowane w ostatnim czasie cięcia drzewostanów dotyczą całego obszaru Nadleśnictwa Lubliniec i uwarunkowane są osiągnięciem przez drzewostany, w tym wypadku głównie drzewostany sosnowe, wieku, kwalifikującego do rozpoczęcia użytkowania rębnego, a wiec wycinki drzewostanów na powierzchniach ok. 4 ha i rozpoczęcia procesu wprowadzania nowego pokolenia lasu. Zaniechanie tego procesu i pozostawianie drzewostanów jako „starodrzew” w dłuższej perspektywie czasu doprowadziłoby do utraty ich żywotności i naturalnego procesu rozpadu – wyjaśnia Nadleśniczy.
Dodaje, że każda z powierzchni, na której wykonana zostanie wycinka drzew (cięcia rębne) w okresie do pięciu lat misi zostać odnowiona poprzez wprowadzenie roślinności leśnej – nowego pokolenia drzew, często z urozmaiconym składem gatunkowym; o ile pozwalają na to uwarunkowania przyrodnicze i siedliskowe danego miejsca.
– W przypadku potrzeby udzielenia dodatkowych informacji zapewniam o gotowości do rozmowy lub osobistego spotkania z zainteresowanymi osobami – zapewnia Zbigniew Znojek.
* * *
Część opinii publicznej uważa, że prace mogą mieć związek z komercjalizacją terenów leśnych – m.in. poprzez budowę piaskowni, działalność deweloperską lub budowę drogi ekspresowej S11. Nadleśnictwo odpiera tego rodzaju zarzuty, publikując w czwartkowe południe kolejny komunikat, tym razem na swym profilu w portalu Facebook:
– Wobec wielu nieprawdziwych informacji jakie pojawiły się w ostatnim czasie w mediach społecznościowych nt. wycinki lasu w Kokotku, na terenie Nadleśnictwa Lubliniec w oddziale 766di informujemy, że wycinka drzewostanu nie ma związku z uruchomieniem w tym miejscu piaskowni i pozyskania piasku w celach komercyjnych. Przedmiotowa powierzchnia nie stanowi działki deweloperskiej, ani działki inwestycyjnej związanej z budową drogi S11 – podkreślają przedstawiciele Nadleśnictwa.
Ponownie czytamy, że wycinka powierzchni zrębowej na powierzchni 3,61 ha jest zaplanowana i zgodna z Planem Urządzenia Lasu, zatwierdzonym przez Ministra Środowiska i poleconym do pełnej realizacji Nadleśnictwu Lubliniec oraz, że planowane działania gospodarcze wobec przedmiotowej powierzchni to przygotowanie powierzchni do naturalnego odnowienia lasu już w bieżącym roku i jak najszybsze przywrócenie jej do produkcji leśnej.
PEŁNA TREŚĆ PETYCJI MIESZKAŃCÓW: TUTAJ
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICTWA NA STRONIE UM LUBLINIEC: TUTAJ
Zdjęcie: Nasz Kokotek [prof. Facebook]
Zaraz, zaraz… a to nie przypadkiem PIS rządzi w instytucji, jaką jest Nadleśnictwo?
Dziwna ciekawość. W nadleśnictwie rządzi nadleśniczy i wydaje się, że wie co robi. Wg mnie lesnivy wiedzą co robią. Polityką raczej się nie zajmują
Dokładnie jak napisalas: wydaje ci sie.
A tak było za platformy obywatelskiej:
„Komorowski i rząd Tuska chcieli sprzedać polskie lasy, by zapłacić za mienie pożydowskie”.
https://wpolityce.pl/polityka/230250-wsieci-komorowski-i-rzad-tuska-chcieli-sprzedac-polskie-lasy-by-zaplacic-za-mienie-pozydowskie-dlaczego-komorowski-ucieka-od-wyjasnien
Poco komu i do czego potrzebne są tak cienkie drzewa ? ani na deski ani na nic może na opał ?!
głupis.
Hola,hola „ciekawość” za pomówienia można przeciągnąć po sądach. Skąd wiesz, że kradną pilnuj języka bo będziesz miał kłopoty. A lasy zostaw leśnikom, bo chyba nie masz o tym pojęcia. No i pilnuj języka.
Panie Julianie dlaczego toleruje pan wpisy obrażające innych video „ciekawość” 4:19. Taki wpis powinien być natychmiast skasowany. Pozdrawiam.
Dziękuję za czujność. Przeanalizuję sprawę. Pozdrawiam.
Czy ktoś wie co dzieje się ze ściętymi drzewami, do jakich celów są przeznaczone ???
Panie Julianie W może Pan wie co dzieje się ze ściętymi drzewami ? wycinają dla jakiejś ideologi nam nieznanej, czy coś z tych drzew się robi we Francji wieże kościoła a u nas ???
Bardzo dobre pytanie, które przekieruję do Nadleśnictwa. Dziękuję, pozdrawiam.