Pierwsi wolontariusze już w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu, jednak placówka nadal potrzebuje wsparcia

Pierwsi wolontariusze już w Szpitalu Powiatowym w Lublińcu, jednak placówka nadal potrzebuje wsparcia

Z dużym odzewem spotkał się niedawny apel dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu dotyczący wolontariatu w ramach wsparcia dla personelu zatrudnionego w placówce. 

W rozmowie z Lublieckim.pl, przeprowadzonej w dniu 20 listopada, dyrektor SP ZOZ Włodzimierz Charchuła podkreślił, że ze względu na sytuację epidemiczną ponad 30% kadry przebywało w izolacjach lub na kwarantannie – Uzupełnienie poszczególnych zespołów pozwoliłoby na to aby odciążyć personel od zadań niezwiązanych z bezpośrednią obsługą pacjentów – podkreślał dyrektor Charchuła.

Dlatego pod koniec ubiegłego miesiąca Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej wydał komunikat, w którym zachęcał do odbycia wolontariatu w ramach pomocy przy wykonywaniu czynności niemedycznych, czynności administracyjnych oraz przy wykonywaniu czynności niemedycznych w punkcie pobrań wymazów. Komunikat skierowany był do osób, które posiadają niezbędne kwalifikacje do pracy na stanowiskach pielęgniarek, położnych, ratowników i opiekunów medycznych oraz do studentów studiów medycznych (np. kierunek lekarski, pielęgniarski).

Dzisiaj pomaga nam kilkoro studentów medycyny, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, a nawet strażak – wymienia Ilona Kasprowicz, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatowego w Lublińcu. Pierwsze dni spędzone w SP ZOZ chwalą sobie sami wolontariusze – Jako przyszły lekarz czuję taką odpowiedzialność, jeżeli mogę pomóc, chętnie angażuję się w pracę szpitala – mówi Piotr Kasprowicz, student Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

– Potrzeby są jednak duże więc nadal zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mogliby wspomóc szpital w czynnościach niemedycznych – dodaje Ilona Kasprowicz na łamach oficjalnej strony Starostwa Powiatowego w Lublińcu.

Kolejnym wsparciem dla SP ZOZ są żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowódca 13. ŚBOT, płk Tomasz Białas zapewnił, że każdy szpital [m.in. na Śląsku – przyp. red.] będzie mógł skorzystać ze wsparcia wojska np. w zakresie pobierania wymazów, w czynnościach administracyjno – logistycznych i podstawowej opiece medycznej. W lublinieckim szpitalu Terytorialsi pomagają w transporcie leków i czynnościach niemedycznych.

Chętni wolontariusze mogą uzyskać informacje pod nr telefonu 34 35 06 379/ 34 35 06 387 lub osobiście w Administracji SP ZOZ w Lublińcu przy ul. Sobieskiego 9, II piętro – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 15:00.

zdjęcie: lubliniec.starostwo.gov.pl

Nie tylko SP ZOZ Lubliniec. Aż 60 łóżek covidowych również w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    agata 4 lata

    „Dlatego pod koniec ubiegłego miesiąca Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej wydał komunikat, w którym zachęcał do odbycia wolontariatu w ramach pomocy przy wykonywaniu czynności niemedycznych, czynności administracyjnych oraz przy wykonywaniu czynności niemedycznych w punkcie pobrań wymazów. Komunikat skierowany był do osób, które posiadają niezbędne kwalifikacje do pracy na stanowiskach pielęgniarek, położnych, ratowników i opiekunów medycznych” – Nie rozumiem dlaczego wykwalifikowani pracownicy /wymienieni w apelu ZOZu mieliby wykonywać „czynności niemedyczne”? czyżby w lublinieckim ZOZie było tak dużo wykwalifikowanych pracowników medycznych?

  • Disqus ( )