Powraca sprawa bunkru obronnego niszczejącego przy lublinieckim torowisku. Czy pomoże Budżet Obywatelski?

Powraca sprawa bunkru obronnego niszczejącego przy lublinieckim torowisku. Czy pomoże Budżet Obywatelski?

Odrestaurowanie i przeniesienie obiektu z czasów II wojny światowej na Plac im. Pawła Golasia w Lublińcu to jeden z pięciu zwycięskich projektów w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublińca. Na realizację zadania zabezpieczono kwotę 100 tys. złotych. 

Niszczejący bunkier spoczywa obecnie na skarpie linii kolejowej nr. 61 w południowo – wschodnim rejonie miasta. Od kilku lat środowiska skupiające się głównie na utrwalaniu historii miasta, postulują aby nadać mu drugie życie i wyeksponować obiekt w sąsiedztwie Jednostki Wojskowej Komandosów.  

Zgodnie z procedurami towarzyszącymi kolejnym edycjom Budżetu Obywatelskiego, zadanie ma zostać zrealizowane w roku kolejnym – w przypadku schronu ma być to rok 2024. Mieszkaniec, który skorzystał z zakładki „Pytania do Burmistrza”, aktualizowanej na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego, zwrócił jednak uwagę na pewien problem:

„W Lublińcu prężnie działa stowarzyszenie, które zorganizowało ewentualny transport i wydaje się, że dokonało niezbędnych formalności by w końcu, po wielu latach starań, schron mógł stanąć na Placu Golasia. Niestety, wspomniany plac, z moich informacji, stał się lasem i schronu tam nie można posadowić. Nadleśnictwo Lubliniec nie wyraziło zgody – wskazuje pan Tomasz, prosząc Burmistrza o interwencję.

„Planuję rozmowy w tej sprawie z kierownictwem Nadleśnictwa Lubliniec” – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Burmistrza Miasta Lublińca Edwarda Maniurę.

Co jednak ciekawe, w korespondencji z lublinieckim.pl, w której zapytaliśmy o powody takiej a nie innej decyzji, Zbigniew Znojek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubliniec wskazuje, że: „Nadleśnictwo Lubliniec nie zarządza gruntem, na którym miałby być osadzony zabytkowy schron”.

Będziemy śledzić zatem dalszy rozwój działań związanych z planowanym umiejscowieniem obiektu na Placu Golasia. W porównaniu do innych zadań wyłonionych w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023, to przedsięwzięcie wydaje się bardziej skomplikowane i wymaga przepracowania stosownych procedur z udziałem kilku instytucji, w tym PKP PLK.

Przypomnijmy jednocześnie, że władze Lublińca podjęły już próbę realizacji przenosin bunkru z jednoczesną rewitalizacją Placu im. Pawła Golasia. 14 lutego 2022 roku w tej sprawie wszczęto procedurę Zapytania Ofertowego. Do przenosin obiektu jednak nie doszło.

Wyłonione projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023

  • Modernizacja placu zabaw przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu – 438 głosów ważnych
  • Rewitalizacja miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu – 269 głosów ważnych
  • Wymiana tablic i obręczy do koszykówki (boisko na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu) – 264 głosy ważne
  • Rewitalizacja placu im. Pawła Golasia – przeniesienie, umiejscowienie odrestaurowanie bunkru obronnego z września 1939 roku – 241 głosów ważnych [wnioskodawca: Marcel Galios]
  • Darmowa kastracja i czipowanie dla kotów, których właściciele mieszkają w Lublińcu – 198 głosów ważnych

Zdjęcie powyżej: BiP UM Lubliniec [arch.]

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (3)
  • comment-avatar

    Schronu, nie bunkra!!!

  • comment-avatar
    Tadeusz Reytan 9 miesięcy

    Szlachetna idea, godna aktywnego poparcia bo związana z historią Lublińca.
    Mam nadzieję, że znajdzie się tam stosowna tablica informacyjna opisująca pierwotną lokalizację schronu, jego przeznaczenie i ogólny opis linii obronnej zachodniej granicy Polski. Pamiętajmy, że historia to nieodzowny czynnik wychowania. Dzięki historii widzimy siebie. Dzięki niej możemy rozumieć czyny, doświadczenia, działalność i twórczość innych ludzi. Dlatego była, jest i będzie moralną koniecznością jako obrona najwyższych wartości narodu, państwa i jego obywateli.

  • comment-avatar
    Andrzej 8 miesięcy

    Nie ma w Lublińcu innych pomysłów na wydanie 100.000zł? niż zajmowanie się jakimś betonowym klocem. Dzieci i młodzież woleli by prędzej np latem pójśc na basen którego nasze miasto nie posiada, aniżeli gdzieś oglądać jakieś tam bunkry.
    Czy ma aby nie przesadzamy z tymi pomnikami

  • Disqus ( )