
Ruszyły zabiegi pielęgnacyjne lublinieckiego Pomnika Przyrody. Niebawem przebudowa pobliskiego chodnika
W czwartek 1 października rozpoczęły się prace związane z zabiegami pielęgnacyjnymi Buku Pospolitego – pomnika przyrody znajdującego się w pobliżu gmachu Sądu Rejonowego, przy ulicy Sobieskiego w Lublińcu.
Jeszcze w tym miesiącu wiekowy Buk poddany zostanie cięciom posuszu grubego, średniego i cienkiego. Zabiegi obejmować będą również redukcję najwyższych partii korony drzewa i zmniejszenie jego wysokości o 2.8 m, do wysokości 25 metrów. W ramach rozpoczętego zadania dojdzie do mechanicznego zabezpieczenia korony przy zastosowaniu trzynastu specjalnych wiązań dynamicznych, statycznych oraz podwiązań. W zależności od charakteru zabezpieczanego fragmentu drzewa, będą to liny / taśmy o wytrzymałości ośmiu lub czterech ton.
W dalszej perspektywie władze Lublińca planują przebudowę fragmentu chodnika, znajdującego się obecnie w bliskim sąsiedztwie Buku – Zamierzamy przesunąć ten odcinek w kierunku budynku Sądu, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i jednocześnie usprawnić dopływ wód opadowych do korzeni drzewa – zapowiadał w połowie sierpnia Józef Korpak, Sekretarz Miasta.
Wiemy już, że Sąd Rejonowy w Lublińcu przychylił się do wniosku złożonego przez magistrat. Projekt uzyskał również pozytywną opinię konserwatora zabytków – była ona niezbędnym elementem całej procedury, ponieważ teren, na którym znajduje się Sąd, objęty jest ochroną konserwatorską – Możemy zatem przystąpić do robót. Według naszych kalkulacji, przebudowa chodnika powinna zamknąć się w kwocie około 25 tysięcy złotych – potwierdził sekretarz J. Korpak w czwartkowej rozmowie z Lublinieckim.pl
* * *
Realizację zabiegów pielęgnacyjnych przypieczętowała Uchwała Rady Miejskiej w Lublińcu podjęta w dniu 30 lipca tego roku. Samorządowcy odrzucili wówczas projekt uchwały w sprawie zniesienia formy ochrony z lublinieckiego Pomnika Przyrody. Przyjęcie tego projektu oznaczałoby uruchomienie procedury usunięcia Buku. W kolejnym głosowaniu Rada Miejska przyjęła projekt w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych – za przyjęciem uchwały opowiedziało się 14 radnych, 5 wstrzymało się od głosu a jeden był przeciw.
Kluczową decyzję radnych poprzedziły łącznie dwie ekspertyzy wykonane przez specjalistów w dziedzinie dendrologii oraz liczne dyskusje, do których dochodziło w trakcie obrad samorządowców. Nie mały wpływ na przebieg sprawy miało spotkanie autorów drugiej z ekspertyz – Marka Siewniaka i Stanisława Styczyńskiego z mieszkańcami miasta, zorganizowane w dniu 15 lipca. Specjaliści sugerowali wówczas, że pomimo pogarszającego się stanu drzewa, powinno się podjąć starania zmierzające do utrzymania jego żywotności. Zgodnie z ustaleniami, eksperci mają nadzorować przebieg rozpoczętych zabiegów.
Koszt przedsięwzięcia to 15.120 złotych.
ile taka pielęgnacja drzewka będzie kosztować mieszkańców już nie napisaliście.
Czy wykonawca daje gwarancje ze te drzewo nie uschnie?
Koszt wyniesie 15.120 złotych (uzupełniliśmy tekst)
A jeżeli lekarz wykonuje operacje to daje gwarancję że pacjent nie umrze?