
Sieraków: Strzelnica doczeka się wody i kanalizacji?
16 sierpnia dojdzie do podpisania umowy pomiędzy Wójtem Gminy Ciasna, Zdzisławem Kulejem a wykonawcą dokumentacji projektowej w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, która swoim zasięgiem obejmie m.in. Strzelnicę Sportową w Sierakowie Śląskim. Wiele wskazuje na to, że po wielu latach obiekt doczeka się wreszcie uzbrojenia w media.
Klub Strzelecki LOK Sieraków Śląski od wielu lat wpisuje się w życie lokalnej społeczności oraz całego powiatu lublinieckiego. Aktywność strzelców stanowi jeden z najważniejszych elementów promujących wioskę położoną w Gminie Ciasna. Pierwsze wzmianki o działalności strzelnicy sięgają okresu przedwojennego (lata 30-te). Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak w latach 70-tych. Dzięki wsparciu pobliskiej cegielni z Patoki, na północnych krańcach Sierakowa, w otoczeniu malowniczego lasu, powstał profesjonalny obiekt – z podwyższonymi wałami ochronnymi i zadaszeniem stanowisk strzeleckich.
Zawirowania polityczne sprawiły, że pod koniec dekady działalność klubu uległa zawieszeniu. Złote lata powróciły jednak po wyswobodzeniu się Polski spod reżimu komunistycznego. W Sierakowie Śląskim osiedlili się nowi mieszkańcy, którzy wraz z byłymi członkami organizacji, postanowili wskrzesić klub. Wiosną 1996 roku Piotr Gansiniec, Jan Marzejon (z pochodzenia Kaszub) oraz Kazimierz Ziółkowski, po 15 latach stagnacji, włączyli strzelnicę do ponownego użytku. Pasjonaci mieli wsparcie w miejscowej młodzieży, która pod wodzą Czesława Imiołczyka, zbierała fundusze i angażowała się w prace na terenie obiektu. W kolejnych latach udało się zdobyć niezbędny sprzęt i broń.
W roku 2006 na terenie strzelnicy zamontowano masywne, drewniane kulochwyty oraz betonowe ogrodzenie usytuowane na wałach. Następnie, w ramach funduszu sołeckiego, wymieniono zadaszenie nad stanowiskami do strzałów z broni ostrej i postawiono nową wiatę w miejscu przeznaczonym do strzałów z broni pneumatycznej. Zdecydowaną większość prac fizycznych wykonali sami członkowie klubu, wspierani przez lokalną społeczność i osadzonych z tutejszego Zakładu Karnego. Poszerzono przy tym ofertę sportową – obok wspomnianych konkurencji KBKS 7a i strzałów z wiatrówki, wierni sympatycy strzelectwa próbują swoich sił w strzałach z pistoletu sportowego i pistoletu szybkiego. Z obiektu korzystają nie tylko mieszkańcy ale też zorganizowane grupy z zewnątrz. Niestety, bolączką sierakowskiej strzelnicy był brak wodociągu, kanalizacji i energii elektrycznej. Po kilku latach dopytywań i wniosków, teraz ma się to zmienić.
Urząd Gminy Ciasna poinformował o zakończeniu przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej. Dokumentacja ma objąć ulicę Oleską i Długą w Sierakowie oraz ulicę Lipową w Ciasnej, a koszt operacji wyniesie 47.880 złotych. Wszelkie formalności, związane z zatwierdzeniem projektu i pozwoleniami na rozpoczęcie budowy, mają zakończyć się 31 stycznia 2019 roku. Według map załączonych do materiałów przetargowych, działka połączy się z istniejącą siecią poprzez 260 – metrowy odcinek prowadzący wzdłuż drogi dojazdowej do strzelnicy, w kierunku skrzyżowania ulic Długiej i Stawowej. Członkowie klubu mają nadzieję, że w przyszłym roku strzelnica otrzyma zasłużone przyłącza – usprawni to przebieg zawodów i poszerzy planowanie udoskonaleń w infrastrukturze. Gmina rozpatruje również koncepcję zaopatrzenia strzelnicy w energię elektryczną.
Zobacz materiały przetargowe – TUTAJ.
mapa: ciasna.pl (BiP)