
Składowanie i zbiór płodów rolnych – APEL STRAŻY POŻARNEJ!
UWAGA! KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W LUBLIŃCU ZWRACA UWAGĘ NA PRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH MAGAZYNOWANIA, SKŁADOWANIA ORAZ ZBIORU PALNYCH PŁODÓW ROLNYCH.
TREŚĆ KOMUNIKATU: Mając na uwadze bezpieczeństwo pożarowe podczas prac związanych ze zbieraniem i magazynowaniem płodów rolnych, należy przestrzegać podstawowych wymogów w tym zakresie. Wytyczne dotyczące prawidłowych czynności, zbiorów i składowania, reguluje rozdział 10 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719):
Zgodnie z przepisami, a szczególnie za treścią § 41, należy przestrzegać następujących zasad podczas wykonywania prac:
– stosowania wskazań podanych w instrukcjach obsługi podczas eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem,
– w odległości minimalnej 5 m od stert, stogów i brogów stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony,
– w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej (szopy, stodoły) ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym,
– zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier,
– zapewniać możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu,
– w odległości co najmniej 10 m od miejsc występowania palnych płodów rolnych przechowywać materiały pędne w ilościach dobowego zużycia w zamkniętych i nietłukących opakowaniach,
– wyposażać miejsca kombajnowania, stertowania w gaśnice oraz w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.
Zabrania się palenia tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu.
Zabrania się używania otwartego ognia i palenia tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
Przepisy zawarte w § 42 zobowiązują do przestrzegania podstawowych zasad podczas magazynowania płodów rolnych:
1. Magazynując słomę, siano bądź inne palne produkty roślinne w formie stert, stogów i brogów należy przestrzegać zasady, że maksymalna strefa pożarowa nie może przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
2. Ustawiając sterty, stogi i brogi należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych (drewniane szopy, stodoły, domki letniskowe) – 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m;
3) od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m;
4) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m;
5) od lasów i terenów zalesionych – 100 m;
6) między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m.
3. Wokół stert, stogów i brogów należy wykonywać i utrzymywać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
4. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Przepis § 43 zabrania wypalania słomy i pozostałości roślinnych na polach, co jest zagrożone karą aresztu, grzywny albo karą nagany – zgodnie z art. 82. § 4 Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń – t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 618, 911).
Zdjęcie: OSP Olszyna