
W Lublińcu powstanie pięć punktów bookcrossingowych?! Nowy projekt oraz rodzinny konkurs w LUBITECE
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu zakwalifikowała się do projektu Instytutu Książki „Mała książka – Wielki Człowiek”. Przedsięwzięcie skierowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców.
Lubliniecka placówka złożyła również wniosek w ramach IV edycji konkursu granatowego „Moja Mała Ojczyzna” ogłoszonego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego na realizację zadania „Weź książeczkę na ławeczkę”.
Celem kampanii „Mała książka – Wielki Człowiek” jest promowanie wspólnego, rodzinnego czytania. Twórcy inicjatywy przekonują, że odpowiednio dobrane książki dla dziecka rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię. Akcja rozpocznie się we wrześniu.
– Każdy przedszkolak, który z rodzicem przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu, zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania – zapowiada Katarzyna Lubosz, instruktor MPBP w Lublińcu.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. Będzie to broszura: „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.
* * *
Lubliniecka placówka złożyła również wniosek w ramach IV edycji konkursu granatowego „Moja Mała Ojczyzna” ogłoszonego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego na realizację zadania „Weź książeczkę na ławeczkę”.
Projekt zakłada stworzenie pięciu takich punktów na terenie miasta. To skwer przed muralem Świat Zofii [na zdjęciu], Rynek Główny, Dworzec PKP, Bulwar Europejski oraz dzielnica Steblów. W zamyśle wnioskodawców zapewni to mieszkańcom i osobom tymczasowo przebywającym w mieście całodobowy dostęp do książek, zwłaszcza w czasie godzin i dni zamknięcia biblioteki.
Co ciekawe, celem projektu jest również utworzenie pod muralem przedstawiającym czytającą dziewczynkę łąki kwietnej – siedziby dla owadów i roślin, tworzącej barwną alternatywę dla miejskich trawników – Zależy nam na tym, aby łąka kwietna na stałe wpisała się w krajobraz tej części miasta Lublińca. Łąka przy drodze to czystsze powietrze – dodaje instruktor MPBP.
W ujęciu encyklopedycznym Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej [źr. wikipedia.pl] – W Lublińcu dotychczas nie funkcjonowały budki bookcrossingowe, zatem będzie to dla mieszkańców zupełna nowość – podkreśla Katarzyna Lubosz.
Wnioskowana kwota to 30 tys. złotych. W ramach tej kwoty planuje się zakup książek, które oprócz lektur pozostawianych przez mieszkańców, znajdą się punktach bookcrossingowych. Wyniki naboru ogłoszone zostaną 1 października br. – miłośnicy książki muszą więc uzbroić się w cierpliwość i trzymać kciuki za pozytywną ocenę złożonego wniosku!