
Zaśmiecanie terenu i nocne imprezy pod Krzyżem Milenijnym w Lublińcu. Kolejna reakcja policji po zgłoszeniach mieszkańców
Mieszkańcy Lublińca zwracają uwagę na notoryczne zaśmiecanie terenu w pobliżu Krzyża Milenijnego, usytuowanego na Lipskiej Górce przy zachodnich obrzeżach miasta.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ziemi Lublinieckiej, ufundowany przez społeczność w roku 2000, od dłuższego czasu kojarzony jest bardziej z… nocnymi imprezami niż uczczeniem wejścia w XXI wiek.
Naruszeniami przepisów dotyczących ładu i porządku publicznego w rejonie Lipskiej Górki zajął się dzielnicowy sierż. szt. Janusz Dorożyński, który w trakcie prowadzonych obchodów cyklicznie przeprowadza kontrolę okolic Krzyża Milenijnego.
– Według okolicznych mieszkańców, w godzinach popołudniowych i nocnych często dochodzi tutaj do grupowania się młodzieży, spożywania alkoholu i zaśmiecania. Powyższe ustalenia potwierdziła przeprowadzona analiza rejonu służbowego pod kątem zagrożeń jak również wcześniejsze policyjne interwencje w tym rejonie związane z naruszaniem ładu i porządku publicznego – informuje asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.
Dzielnicowy apeluje do osób przebywających w rejonie Krzyża Milenijnego o niezaśmiecanie terenu, który jest miejscem symbolicznym dla mieszkańców miasta Lublińca – Jeśli jesteśmy świadkami zaśmiecania nie przechodźmy obok obojętnie i niezwłocznie powiadamiajmy o tym fakcie Policję lub Straż Miejską – informuje lubliniecka komenda.
Policja przypomina, że zanieczyszczanie lub zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności, a w szczególności drogi, ulicy, placu, ogrodu, trawnika lub zieleńca jest wykroczeniem, którego sprawca podlega karze grzywny do 500 zł lub karze nagany.
Wszelkie sygnały dotyczące sprawców naruszenia ładu i porządku publicznego w rejonie Lipskiej Górki należy kierować bezpośrednio do dzielnicowego rejonu 5 pod numerem tel. 723 645 601, na adres: dzielnicowy.lubliniec.5@lubliniec.ka.policja.gov.pl lub pod numer alarmowy 112.
KRZYŻ MILENIJNY W LUBLIŃCU
Poświęcony w dniu 6 stycznia 2001 roku przez biskupa gliwickiego Jana Wieczorka.
Ufundowany przez mieszkańców Lublińca dla uczczenia Jubileuszu Roku 2000.
Lokalizacja: tzw. Lipska Góra, najwyższe wzniesienie w okolicy Lublińca.
Wysokość: 20 metrów
Postument: na planie kwadratu, wysokość około 1 metra, szerokość około 2 metrów.
Bok od strony zachodniej lekko cofnięty, na nim jasna tablica z dużym, ciemnym napisem: „W jubileuszowym roku 2000 ufundowali mieszkańcy Lublińca”.
Krzyż ze stali nierdzewnej ustawiony na marmurowym postumencie w linii wschód-zachód.
Belki krzyża o okrągłym przekroju. Na ich przecięciu, po obu stronach krzyża, prostokątne tablice z zaokrąglonymi rogami. Na każdej przymocowane metalowe cyfry tworzące liczbę 2000. Górna powierzchnia nieco wysunięta.
Jego ramiona wskazują dwa święte dla Ślązaków miejsca pątnicze: Jasną Górę i Górę Św. Anny.
W jego wnętrzu znajduje się między innymi: historia miasta i lista wszystkich ówczesnych mieszkańców. Niektóre z dokumentów zapisane są na nośnikach elektronicznych.
[Na podstawie: audiodeskrypcja.bs.katowice.pl / lubliniec.slaska.policja.gov.pl [zdjęcie]

zdjęcie: Dewastacja postumentu krzyża w 2007 roku [fot. Bartłomiej Romanek red. Lubliniec nasze miasto]

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu sprzątają okolice Krzyża [09/2018 SP4]

zdjęcie: audiodeskrypcja.bs.katowice.pl
Transport Krzyża zapewniła Firma ENERGOS z Lublińca.