Źródła geotermalne wielką szansą dla Ziemi Lublinieckiej? Radny Piotr Wojtulek szuka sposobu na wykonanie odwiertu

Źródła geotermalne wielką szansą dla Ziemi Lublinieckiej? Radny Piotr Wojtulek szuka sposobu na wykonanie odwiertu

W najbliższym sąsiedztwie Lublińca nie udokumentowano dotychczas żadnego złoża wód termalnych, a najbliższe głębokie otwory, dzięki którym namierzono złoża wód leczniczo – termalnych oraz wód termalnych, znajdują się w odległości 60-80 km od miasta.

Już w październiku 2024 roku Piotr Wojtulek – radny Rady Miejskiej w Lublińcu, rozpoczął działania zmierzające do wykonania odwiertu badawczego, bez którego nie dowiemy się jakim potencjałem dysponuje Ziemia Lubliniecka. Pisemne wnioski w tej sprawie zawędrowały aż do Ministerstwa Klimatu.

Piotr Wojtulek (klub: Z Burmistrzem dla Lublińca) dotarł do wszystkich wójtów i burmistrzów powiatu lublinieckiego. Część z nich zainteresowała się sprawą badań geotermalnych, podpisując List Intencyjny skierowany do Ministra Klimatu i Środowiska.

W dokumencie wskazano m.in. na coraz większą dominację alternatywnych źródeł energii i ciepła. Wystąpiono więc z prośbą o zabezpieczenie w budżecie państwa środków na wykonanie odwiertu w rejonie Lublińca o głębokości 2,5 km. „Otwór taki przyniósłby użyteczne informacje dla samorządów całego powiatu lublinieckiego, pozwalając ocenić możliwości ewentualnych inwestycji w geotermię dla całego tego regionu w przyszłości” – argumentuje radny Wojtulek w piśmie podpisanym przez samorządowców. Kopia wniosku trafiła również do Andrzeja Gawrona i Przemysława Witka – posłów Ziemi Lublinieckiej.

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega merytoryczną potrzebę realizacji zadań związanych z rozpoznaniem budowy geologicznej kraju w zakresie zwiększenia rozpoznania geotermalnego w różnych, w tym słabo rozpoznanych pod tym kątem obszarach Polski”. Jednak „Inicjatywy na rzecz rozwoju konkretnych regionów Polski w oparciu o wykorzystanie zasobów naturalnych mogą być podejmowane przez prywatnych inwestorów lub/i lokalne samorządy w oparciu o środki własne lub pozyskane dofinansowanie”

– podkreślił w udzielonej odpowiedzi Michał Sokołowski – zastępca Dyrektora Departament Geologii Ministerstwo Klimatu i Środowiska – a wsparcie w tym zakresie spoczywa na Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ważną komórką zajmującą się rozpoznawaniem potencjału geotermalnego Polski w celu dostarczania możliwie kompletnej informacji jest przy tym Państwowy Instytut Geologiczny. Wstępne wyniki gromadzone są na potrzeby dalszych decyzji podejmowanych na szczeblu rządowym i samorządowym.

Co na to Fundusz? W odpowiedzi na nasze zapytanie prasowe NFOŚiGW informuje, że „Aktualnie nie prowadzi naboru dla nowych przedsięwzięć na finansowanie dotacją odwiertów badawczych w ramach programu priorytetowego Udostępnianie wód termalnych w Polsce. Obecnie realizowane są odwierty w ramach [zakończonych już – przyp. red.] pierwszego i drugiego konkursu. Zakres wsparcia obejmuje wykonanie pierwszego otworu badawczego, rozpoznawczego;

Ze wsparcia w postaci dotacji do 100% i pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych skorzystają jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty) lub związki jednostek samorządu terytorialnego”.

Na chwilę obecną nie znamy zatem rzeczywistych możliwości geotermalnych Ziemi Lublinieckiej. Chcąc przeprowadzić odwiert samorządowcy muszą wypatrywać odpowiednich programów umożliwiających uzyskanie dofinansowania lub podjąć się wspólnej inwestycji. Jeśli w przyszłości udałoby się namierzyć a następnie pozyskiwać zasoby źródeł geotermalnych – gwarantowałoby to m.in. stabilność i bezpieczeństwo cieplne powiatu, wyraźną poprawę w wymiarze ekologicznym oraz możliwe… złagodzenie opłat za ogrzewanie.

Polecamy: Mapa Potencjału Geotermalnego PolskiTUTAJ [źr.: gterm.pl]


Źródło: BiP UM Lubliniec

 

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )