Herb powie ci wszystko.

Herb powie ci wszystko.

Pan Jerzy Parys z Pawonkowa od niemal 30 lat pasjonuje się historią lokalną, genealogią i heraldyką – a więc badaniem rozwoju, znaczenia i zasad kształtowania się herbów. Pierwszych informacji poszukiwał w książkach z zakresu heraldyki, m.in. w pozycji „Herby i pieczęcie miejscowości województwa śląskiego” Mariana Gumowskiego z 1939 roku czy w niemieckiej „Lublinitz Stadt und Kreis in Oberschlesien” wydanej przez Stowarzyszenie Lublińczan. To był początek wielkiej pasji…

Jerzy Parys kontaktował się z innymi hobbystami, nieustannie poszerzając swoją wiedzę i dokumentację. Zajął się również opracowywaniem i graficznym odtwarzaniem herbów przynależnych do poszczególnych miejscowości położonych na rodzimej Ziemi Lublinieckiej. Bazował głównie na starych pieczęciach, będących znakomitym źródłem informacji – pomocnych w tworzeniu wiarygodnych i precyzyjnych wzorów. Pasjonat wykorzystywał także legendy i fakty historyczne, stanowiące objaśnienia dla poszczególnych herbów.

W szybkim czasie Jerzy Parys zdobył uznanie wśród lokalnych badaczy historycznych. Tworzył herby na prośby sołectw i przysiółków. Kolekcja rozrosła się do tego stopnia, że w 2005 roku powstało znakomite wydawnictwo opracowane przez pana Jerzego: „Herbarz Ziemi Lublinieckiej”. Miłośnicy historii znajdą tu nie tylko wiernie odtworzone herby ale też opisy, genezy oraz szereg pojęć i objaśnień z zakresu heraldyki.

Dzięki uprzejmości autora, cyklicznie, będziemy mogli dzielić się z Wami bezcennymi wiadomościami dotyczącymi herbów Waszych miejscowości. Jest to dla nas wielki zaszczyt i poczucie obowiązku wynikające z konieczności utrwalania bogatej historii Ziemi Lublinieckiej. Serdecznie dziękujemy!

Grafika zamieszczona obok przedstawia pochodzącą z 1775 roku pieczęć i herb miasta Lubliniec. Jest nim tarcza dwudzielna. Na błękitnym polu pobocznicy prawej znajduje się orzeł piastowski, złoty, bez korony, zwrócony w prawo. W błękitnym polu pobocznicy lewej znajduje się pięć złotych gwiazd heraldycznych, sześciopromiennych, w dwóch rzędach w układzie trzy i dwa.

Ciąg dalszy nastąpi…

Zdjęcia: „Herbarz Ziemi Lublinieckiej” J. Parys, 2005 r.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (2)
  • comment-avatar
    Maksymilian 7 lat

    Obecny herb Lublińca wygląda inaczej.

  • comment-avatar
    Julian Werner 7 lat

    Bazuję na zbiorach pana Jerzego. Usunąłem słowo „obecny”. Dziękuję, pozdrawiam.

  • Disqus ( )