![Konkurs rozstrzygnięty! Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec ma swoje LOGO. Zobacz prezentację filmową [VIDEO] Konkurs rozstrzygnięty! Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec ma swoje LOGO. Zobacz prezentację filmową [VIDEO]](https://lubliniecki.pl/wp-content/uploads/2021/01/orkiestra_lubliniec.jpg)
Konkurs rozstrzygnięty! Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec ma swoje LOGO. Zobacz prezentację filmową [VIDEO]
Jak informowaliśmy w ostatnich dniach listopada ubiegłego roku, od stycznia 2021 Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta funkcjonuje pod nową nazwą: Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec. Z tą zmianą wiąże się również nowa identyfikacja wizualna utytułowanej formacji działającej przy Miejskim Domu Kultury.
Właśnie zakończył się konkurs na projekt logo MOD Lubliniec, do którego zaproszono m.in. grafików, artystów oraz uczniów i studentów szkół artystycznych. Autorzy zwycięskiego projektu – Ewelina Cis i Konrad Maciejewicz – postawili sobie za cel stworzyć nowoczesny znak, który w prostych formach odda istotę orkiestry dętej.
Głównym motywem logotypu jest koło – ten kształt dominuje w ustnikach, tłokach, wentylach, klapach czy czarach, stanowiących elementy poszczególnych instrumentów. Nowe logo Miejskiej Orkiestry Dętej składa się z kół o różnych rozmiarach, symbolizując strukturę orkiestry opartą na niezbędnej współpracy i synchronizacji wszystkich detali. Wykorzystany w projekcie kolor złoty nawiązuje do kolorów instrumentów dętych.
Naturalnym punktem odniesienia były przy tym logotypy jednych z najbardziej reprezentatywnych orkiestr w Polsce – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Narodowej Orkiestry Dętej – również opartych na motywie koła.
Przy wyborze logo komisja konkursowa kierowała się względami estetycznymi, koncepcją oraz możliwościami wykorzystania wzoru.
Jeśli chodzi o zmianę nazwy orkiestry, już we wrześniu 2020, w trakcie rozmów prowadzonych z Burmistrzem Lublińca Edwardem Maniurą, muzycy wraz kapelmistrzem Bartłomiejem Piętą sugerowali, że nie powinna ona zawierać już sformułowania „Młodzieżowa” Powód? – Nasza orkiestra to już nie młodzieżówka, a poważny zespół muzyków – podkreślała wówczas Paulina Pielarz z lublinieckiego MDK.
Ważną deklaracją burmistrza Maniury była zapowiedź o zabezpieczeniu w budżecie miasta środków finansowych na zakup nowych strojów dla członków orkiestry. Rozmowy obejmowały również dalsze plany na przyszłość, m.in. obchody 750-lecia Lublińca, zaplanowane w 2022 roku.
* * *
Założona w 1958 roku Miejska Orkiestra Dęta Lubliniec stanowi dzisiaj jedną z najcenniejszych wizytówek kulturalnych miasta, gromadząc w swoich gablotach pokaźną ilość prestiżowych nagród zdobytych na niezliczonych przeglądach oraz festiwalach w kraju i za granicą.
Co ciekawe, zanim orkiestra znalazła się pod skrzydłem Miejskiego Domu Kultury, przebyła długą drogę wiążąc się z innymi jednostkami funkcjonującymi na obszarze Lublińca. Pierwotnie orkiestra powstała przy Zespole Pieśni i Tańca „Halka”. Pierwszym kapelmistrzem, w latach 1958-1966, był Konrad Klimanek. Pod koniec lat 60-tych sekcja przejęta została przez Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Lentex”. Funkcjonowała również jako „Międzyzakładowa Orkiestra Dęta”, co ułatwiało muzykom zakupy instrumentów czy korzystanie z zakładowych pomieszczeń służących jako sale prób.
Pod koniec lat 90-tych artyści włączeni zostali do Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, występując pod szyldem „Orkiestry Dętej OSP Lubliniec”. Ostatecznie formacja osiadła przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, zmieniając nazwę na „Miejska Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Lublińcu”, funkcjonującą do końca roku 2020.
Zdjęcie: Daniel Dmitriew [arch.]