KOSZĘCIN: Przed nami VI Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „ŚLĄSKA” [10-11.08]

KOSZĘCIN: Przed nami VI Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „ŚLĄSKA” [10-11.08]

10 i 11 sierpnia, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie, odbędzie się VI Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” – CIAT Koszęcin (Concours d’International d’Attelage de Tradition).

Konkurs jest największą imprezą tego typu w Polsce organizowaną przez: AIAT Polska, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Urząd Gminy Koszęcin oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Koszęcin. Będzie on rozegrany według przepisów AIAT – czyli Międzynarodowej Organizacji Tradycyjnego Powożenia skupiającej 15 krajów. 

– Do Koszęcina przyjedzie ponad dwadzieścia historycznych zaprzęgów konnych z Polski i zagranicy, powożonych przez pasjonatów tradycyjnego powożenia, którzy przez wiele lat restaurowali zabytkowe pojazdy konne, dobierali uprzęże i stroje, a zwłaszcza przygotowywali konie do wielu prób sprawnościowych. Średni wiek powozów biorących udział w konkursie wynosi około 110 lat, ale są w pełni sprawne i bezpieczne, tak jakby wczoraj wyszły z manufaktury – zapowiada Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.

Zmagania uczestników będą oceniać sędziowie z Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Polski. Podczas 3 konkurencji powożący będą się starali pokazać kunszt powożenia i zademonstrować historyczne ekwipaże od najlepszej strony. W tych dniach widzowie będą mogli przenieść się w czasie na początek XX wieku, dlatego organizatorzy zachęcają by podczas imprezy publiczność pojawiła się w nakryciach głowy – kapeluszach przywołujących stylistykę przełomu wieków.

Pierwsza konkurencja – Prezentacja, rozpocznie się w pałacowym parku w sobotę 10 sierpnia o godz. 12:00. Sędziowie będą oceniali harmonię ekwipażu i każdy element zaprzęgu, m.in.: stan koni, podkucie, dobór i jakość uprzęży, renowację pojazdu, stroje, a nawet rodzaj bata.

Po Prezentacji ok godz. 14:00 uczestnicy konkursu przejadą ulicami Koszęcina w okolicznościowej paradzie tzw. korso. Po nim (ok. godz. 16:00) spotkanie z gościem specjalnym imprezy – popularnym aktorem Markiem Siudymem, który na zaproszenie Wójta Gminy Koszęcin porozmawia z publicznością w Domu Kultury w Koszęcinie (ul. Sobieskiego 11A). O godzinie 18:00 zapraszamy ponownie na Zamkową 3, gdzie na pałacowym dziedzińcu odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Niedziela 11 sierpnia będzie dniem dwóch konkurencji, w których powożący będą rywalizowali w kategoriach: kunszt powożenia i przygotowanie koni.

Należy dodać, że w konkursie nie ma jazdy na czas – są natomiast limity czasu, w których należy się zmieścić jadąc spokojnie. Liczy się precyzja powożenia i reakcje koni, np. czy cofają lub potrafią spokojnie stać.

Druga konkurencja – trasa terenowa licząca około 13 km rozpocznie się o godz. 9:00 w Starym Parku przy Al. Kasztanowej i zakończy po godzinie przy Pałacu efektowną próbą szampana.

Kolejna z zaplanowanych na niedzielę konkurencji – próba zręczności odbędzie się od godz. 14:00 na hipodromie w Starym Parku. Powożący będą mieli do przejechania 18 bramek ograniczonych pachołkami (keglami) z piłeczkami na górze. Sztuką jest pokonanie wszystkich bramek w limicie czasu bez strącenia piłeczki.

Około godz. 16:00 nastąpi wręczenie nagród, po czym wszystkie zaprzęgi wykonają dla publiczności kadryla.

Po nim zapraszamy na pałacowy dziedziniec, gdzie o godz. 18:00 artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” wystąpią z koncertem galowym.

Fundatorami nagród są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Urząd Gminy Koszęcin, Nadleśnictwo Koszęcin, Muzeum Powozów Galowice, MK Szuster, Rodzina Zwierzykowskich.

Wstęp na imprezę jest wolny.


PROGRAM:

sobota – 10 sierpnia
12:00 – prezentacja – Park przy Pałacu
14:00 – korso- Parada po Koszęcinie
18:00 – koncert orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

niedziela  – 11 sierpnia
9:00 – start do trasy terenowej, Stary Park – Aleja Kasztanowa
14:00 – próba zręczności (kegle) – hipodrom Stary Park
ok. 16:00 – uroczystość wręczenia nagród
ok. 18.00 – galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – po uroczystości wręczenia nagród w Starym Parku

Ilość miejsc siedzących na koncertach Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jest ograniczona.

Więcej informacji pod poniższymi adresami:

https://www.facebook.com/p/CIAT-Koszecin
https://zespolslask.pl/pl/miedzynarodowy-konkurs-tradycyjnego-powozenia

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )