LUBITEKA w czasie pandemii. Myślicie, że nic się nie działo? Jesteście w błędzie!

LUBITEKA w czasie pandemii. Myślicie, że nic się nie działo? Jesteście w błędzie!

Warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, teatrzyk Kamishibai oraz kukiełkowy, zadania dla czytelników, propozycje książkowe to dotychczasowe działania, które Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy prowadzi online podczas epidemii koronawirusa.

Nasza placówka nie pozwala o sobie zapomnieć. Na różnorodne sposoby dba o to, by spędzać ten czas literacko, kreatywnie i w kontakcie z kulturą. Robimy wszystko, aby biblioteka okazała się pożyteczną i inspirującą instytucją. Przez ostatnie miesiące nie mogąc  spotykać się na zajęciach, warsztatach oraz spotkaniach z książką, staramy się rozwijać kontakt w formie online – podkreśla Katarzyna Lubosz, instruktor MPBP w Lublińcu.

W ramach piątkowych spotkań pod hasłem Kultura w Twoim Domu dzieci obejrzały teatrzyki Kamishibai („Bajki o gąsienicy, która stała się motylem…”, „Bajka o złotym jajku”, „Bajka o Prawdziwym Szewczyku Dratewce”, „W Czarnej Hańczy”, „Smok Wawelski. Historia prawdziwa”, „Legenda o Królu Kruków”, „Podspodek – opowiastka filozoficzna”, ”Historia o zwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem”),  teatrzyki kukiełkowe („Kto odczaruje Pamelkę”, „Klejnotowe wróżki” oraz „Calineczka”),  a także inscenizację wiersza M. Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”.

Z kolei „Bez Was nie ma Nas”, to cykl spotkań, gdzie projektami plastycznymi i rękodzielniczymi zachęca się rodziców do wspólnego spędzania czasu ze swoimi pociechami. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy niesamowitą przygodę rysowania zwierzątek, techniką figur geometrycznych, węglem rysunkowym. Nauczyły się również jak powstaje animacja poklatkowa – w efekcie powstał  krótki film animowany „O zwierzętach odradzających się w czasie pandemii”, którego  bohaterami były  zwierzątka rysowane podczas warsztatów plastycznych online.

W czasie naszych środowych spotkań na Dzień Matki nasi artyści-widzowie przygotowali wyjątkowy prezent, który z pewnością wywołał uśmiech na twarzy każdej mamy, ponieważ nie ma nic lepszego niż prezent od serca. Nic nie sprawia większej radości, jak własnoręcznie wykonana laurka. Na wirtualnych  wakacyjnych warsztatach rękodzielniczych  wspólnie zrobiliśmy Flower box czyli kwiaty w pudełku, a następnie w kreatywny sposób wyczarowaliśmy zielony ogród w szkle – przypomina Katarzyna Lubosz.

Jak co roku Miejsko – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu włączyła się w XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Ze względu na sytuację epidemiczną po raz pierwszy akcja odbyła się w przestrzeni wirtualnej. W ramach przedsięwzięcia zorganizowano 3 spotkania, podczas których czytano bajkę „Ryjcio” autorstwa naszej lubliniczanki Justyny Kierat.

Korzystając z wirtualnych źródeł, udało się zrealizować kolejny projekt pod nazwą „Zadania dla Czytelników”. Łącznie było ich 13: Pokaż książkę z podpisem autora; Najstarsza książka w twojej kolekcji; twoja ulubiona książka  z dzieciństwa; Książka, która pomogła przetrwać trudne chwile; Książka, którą chciałabyś/chciałbyś otrzymać w prezencie; Dlaczego kochamy czytać książki; Najgrubsza książka w twojej domowej biblioteczce; Książka, która cię rozśmieszyła; Z czym kojarzy Ci się biblioteka?; Książka z bohaterem, o tym samym imieniu co twoje; twoja ulubiona gra planszowa; Jakie według ciebie są zalety czytania?; jaką książkę reporterską polecasz innym czytelnikom? Na zadania Czytelnicy udzielali odpowiedzi  w komentarzu posta.

W ostatnich tygodniach zorganizowano również krótkie filmiki z przeczytanym wierszem lub opowiadaniem, które zostały udostępnione zamkniętym grupom odbiorców (przedszkolakom i ich rodzicom) na Facebooku lub WhatsAppie, wiersz o wiośnie i opowiadania o zawodach Marii Konopnickiej, wirtualny spacer po Filii Nr 3 – z omówieniem zasad korzystania z zasobów bibliotecznych; nagranie z życzeniami  dla dzieci z okazji Dnia Dziecka oraz wiersze o wakacjach M. Konopnickiej.

– Mnóstwo wyświetleń, tysiące polubień i komentarzy przekonuje nas o potrzebie rozwijania takiej, jedynie możliwej dzisiaj działalności – podsumowuje Katarzyna Lubosz.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )