
Lubliniec: Burmistrz Edward Maniura o inwestycjach w 2026 roku. Radni przyjęli nowy budżet!
W trakcie ostatniej Sesji, zwołanej w dniu 18 grudnia, radni Rady Miejskiej w Lublińcu jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie budżetu miasta na 2026 rok.
Nieco wcześniej, bo w trakcie obrad Komisji Gospodarczej w dniu 17 listopada, Burmistrz Edward Maniura przedstawił plany inwestycyjne, które magistrat zamierza zrealizować w kolejnym roku.
Jeśli chodzi o nowy budżet, planowane dochody ogółem zaplanowano na ponad 191, 2 mln złotych – o 19,5 mln wyższe niż w roku 2025. Z kolei wydatki mają sięgnąć ponad 197,5 mln złotych – o prawie 19 mln więcej. Deficyt budżetowy wyceniono na ponad 6,3 miliona.
Wśród ważniejszych wydatków miasto zwiększy pulę pieniędzy na: bezpieczeństwo publiczne, oświatę, pomoc społeczną i gospodarkę komunalną. Zmniejszy jednak kwotę przeznaczoną na transport i łączność czy kulturę fizyczną.
Uchwała budżetowa, zawierające wszystkie szczegóły, dostępna jest TUTAJ [źr. lubliniec.eu / BiP]
Jeszcze przed przyjęciem uchwały w sprawie budżetu na 2026 rok, 17 listopada, podczas posiedzenia Komisji Gospodarczej, Edward Maniura – Burmistrz Miasta Lublińca wymienił najważniejsze inwestycje zaplanowane (lub przeznaczone do kontynuacji) na przyszły rok. To m.in.:
- cyberbezpieczna gmina 413 tys. zł.,
- przebudowa sieci dróg rowerowych na terenie miasta – koszt 3 mln 630 tys. zł (85% środki unijne),
- finansowanie wsparcia w kosztach budowy 62 mieszkań w ramach SIM – koszt całkowity to prawie 9 mln 300 tys. zł, pozyskana z zewnątrz, udziałem miasta jest wniesiony grunt,
- odnawialne źródła energii – środki unijne, łączne nakłady ponad 7 mln 276 tys. zł – dotyczy dostawy i montażu OZE na budynkach użyteczności publicznej,
- realizacja programu „Słoneczny Lubliniec II” (ok. 5 mln zł plus udział mieszkańców), oczekiwanie na rozstrzygnięcie,
- gospodarka wodno-kanalizacyjna ZWiUK – przygotowanie dokumentacji na ul. Zachodnią, Olchową, Zagłówek, Leśmiania, Oleską, Wierzbową i Starą Kolonię,
- modernizacja i rozbudowa hali w Szkole Podstawowej nr 1. Koszt 4 mln 300 tys. zł (dofinansowanie: 1/3 Urząd Marszałkowski, 1/3 Urząd Wojewódzki i 1/3 Miasto Lubliniec),
- przebudowa układu drogowego – Majdanek, rondo ul. Klonowa – Inwestycyjna, Cegielniana, 1 mln 900 tys. zł.,
- modernizacja oświetlenia – 20 tys. zł,
- Lubliniecki Ekopark – uporządkowanie terenu, otworzenie dla mieszkańców Parku Miejskiego, ok. 300 tys. zł,
- zielona przestrzeń przy ul. Paderewskiego między Urzędem a Starostwem – koszt 460 tys. zł.,
- zaadoptowanie pomieszczenia na potrzeby Straży Miejskiej – ok. 50 tys. zł.,
- zabezpieczenie środków na dokumentacje techniczną tunelu – 1 mln 200 tys. zł.,
- iluminacja wiaduktu – 135 tys. zł (zmieściliśmy się w dotacji Wojewody),
- Ekopracownia pod Chmurką przy SP1 i SP3,
- modernizacja obiektów sportowych – stadion, basen
- odnowa nawierzchni i zaplecza na boisku Orlik przy Kochcickiej,
- budowa kanalizacji sanitarnej ul. Zachodniej
- i inne.
Protokół z posiedzenia Komisji Gospodarczej, zawierający więcej informacji na temat wymienionych inwestycji, dostępny jest: TUTAJ

Źr. BiP UM Lubliniec

Źr. BiP UM Lubliniec



A gdzie pieniążki na bezpłatną komunikację? Ktoś w kampanii wyborczej obiecywał dwie linie zaraz po zakończeniu remontu wiaduktu. Czyżby hasło „cóż szkodzi obiecać” weszło na trwale do słownika lokalnego polityka?