![„Moja strona Wisły”. Znakomity film Marka Kossakowskiego już 18 czerwca w lublinieckim Kinie Karolinka [bezpłatnie] „Moja strona Wisły”. Znakomity film Marka Kossakowskiego już 18 czerwca w lublinieckim Kinie Karolinka [bezpłatnie]](https://lubliniecki.pl/wp-content/uploads/2026/05/Zapraszamy-na-projekcje-filmu-Moja-strona-Wisly-fot.-Mikolaj-Bernatowicz.png)
„Moja strona Wisły”. Znakomity film Marka Kossakowskiego już 18 czerwca w lublinieckim Kinie Karolinka [bezpłatnie]
18 czerwca o godzinie 19:00 w Kinie ,,Karolinka’’ działającym w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbędzie się projekcja filmu ,,Moja strona Wisły’’.
Film dotyka historii lidera wspólnoty zrzeszającej wykluczonych: dzieciaki z pieczy zastępczej, młodzież̇ z tzw. trudnych środowisk i seniorów 65+. Podejmują̨ oni nierówną walkę̨, w której stracić mogą̨ swój dom. Czy wspólnota przetrwa, kiedy do gry wchodzi duży gracz i liczą̨ się̨ tylko pieniądze?
MOJA STRONA WISŁY w reżyserii Marka Kossakowskiego to oryginalne i społecznie zaangażowane kino. Obraz ukazuje sytuację wykluczonej społecznie grupy w dużym polskim mieście. Jednocześnie jest próbą przedstawienia rozwiązania, które mogłoby zostać wdrożone w prawdziwym życiu. Film oscyluje na granicy dokumentalnej estetyki, zapraszając widza w świat dobrze znany z miejskich osiedli. Ekipa aktorska to w większości naturszczycy w wieku od 4 do 93 lat.
Dzieło przedstawia historię Kuby, 39-letniego społecznika, w którego wcielił się sam reżyser. Bohater prowadzi w zniszczonej kamienicy tzw. otwarty dom wielopokoleniowy „WISŁA”, oferujący miejsce dla tych, którymi społeczeństwo nie jest zainteresowane – porzuconych dzieci, nastolatków z trudnych środowisk i seniorów uznawanych przez ogół za bezużytecznych. To enklawa normalności, wartości i lokalnego folkloru na mapie wrogiej dzielnicy dużego miasta.
Jednak nie wszystkim działanie ośrodka jest na rękę. System społeczny jest bezduszny, sąsiedzi mają dosyć, a Kubę̨ dogania przeszłość́ i mroczne sekrety. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do domu trafi pewien mały chłopiec…
Wstęp na seans wolny. Podczas wydarzenia będzie możliwość rozmowy z twórcami filmu.

