Nauczanie hybrydowe w lublinieckich szkołach średnich? Sanepid wydał opinię [ANKIETA]

Nauczanie hybrydowe w lublinieckich szkołach średnich? Sanepid wydał opinię [ANKIETA]

Według informacji, którą przytoczyliśmy w dniu wczorajszym, Zarząd Powiatu ponownie wyraził swoje poparcie dla systemu nauki w formie zdalnej.

O wprowadzenie takiej formy zajęć wnioskowali dyrektorzy szkół średnich, dla których powiat jest organem prowadzącym, wyrażając obawy co do bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli w obliczu gwałtownego wzrostu zakażeń wirusem Sars-Cov-2. Kształt zajęć uzależniony był jednak od opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublińcu.

Przypomnijmy, że tylko w Zespole Szkół nr 1 na kwarantannę skierowano około 200 uczniów placówki. O pierwszych zakażeniach informowano również na profilu Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w portalu Facebook. Dziś w całym powiecie lublinieckim kwarantannie poddanych jest 959 mieszkańców, minionej doby potwierdzono 13 nowych zakażeń oraz 31 zgon z powodu koronawirusa.

Wniosek dyrektorów szkół o organizację zdalnego nauczania w okresie od 19 do 30 października br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu zaopiniował negatywnie. Nauka w dalszym ciągu będzie odbywała się w systemie stacjonarnym – zapowiedziała Aneta Konieczny, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, w popołudniowym komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie internetowej Starostwa.

Swoje zaniepokojenie tą sytuacją wyraził wicestarosta lubliniecki Tadeusz Konina – Zastanawiam się skąd w Państwowym Powiatowym Inspektorze Sanitarnym istnieje takie silne przekonanie, że wie lepiej niż wszyscy inni. Jedna osoba podejmuje decyzję za wszystkich – zauważył wicestarosta w wypowiedzi opublikowanej na łamach witryny powiatu.

Z Tadeuszem Koniną udało nam się skontaktować jeszcze w tym samym dniu. Dopytywaliśmy o argumenty, którymi w wydanej opinii kierował się lubliniecki Sanepid – W piśmie wystosowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną nie zamieszczono jakiegokolwiek uzasadnienia odnoszącego się brzmienia wydanej opinii. To dla mnie szokujące. Byłbym w stanie zrozumieć tylko i wyłącznie przekonujące argumenty po stronie Sanepidu, tymczasem zamiast uzasadnienia do opinii dotyczącej nauczania hybrydowego… ograniczono się do pozytywnej opinii w kwestii nauki zdalnej dla uczniów przebywających już na kwarantannie – powiedział wicestarosta. Wyraził przy tym wątpliwość, czy decydowanie o formie nauki w ogóle leży w gestii inspektora sanitarnego – To raczej kompetencje dyrektora szkoły niż Sanepidu, który powinien zająć się wirusem – dodał Tadeusz Konina.

Według nieoficjalnych informacji, które popołudniu wpłynęły do Starostwa Powiatowego, najprawdopodobniej koronawirusem zakaził się kolejny nauczyciel w jednej z lublinieckich szkół średnich – Jeśli ta wiadomość potwierdzi się, nie jest wykluczone, że kwarantannie poddane zostaną kolejne grupy uczniów. Dlatego bardzo liczyliśmy na to, że Sanepid przychyli się wniosków dyrekcji, popieranych przez powiat. Jesteśmy jednak uzależnieni od obowiązujących przepisów, w myśl których, w kwestii zmiany systemu nauczania, ostateczna decyzja należy do inspektorów sanitarnych – podkreślił wicestarosta lubliniecki.

*     *     *

Jak informowaliśmy, pierwsze uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawieszenie zajęć w czterech lublinieckich szkołach średnich podjęto już w trakcie posiedzenia Zarządu Powiatu, zorganizowanego w dniu 28 sierpnia. W koncepcji wypracowanej przez dyrekcje placówek i władze powiatu skłaniano się do wdrożenia nauczania hybrydowego już od 1 września tego roku, m.in. ze względu na zapowiedzi o możliwej, drugiej fali zakażeń.

W odpowiedzi na wnioski dyrekcji szkół, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublińcu podkreślił jednak, że ówczesna sytuacja epidemiczna w Lublińcu była stabilna. Wymieniono tutaj dwa aktywne przypadki zakażeń, notowane na dzień 27 sierpnia. Za stabilną uznano również sytuację w całym powiecie lublinieckim. Inspektor argumentował, że organizacja pracy szkoły musi być zgodna z orzeczeniami, nakazami, zakazami oraz wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Resortu Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, obowiązującymi od 1 września.

Równolegle z sierpniowymi negocjacjami na linii: dyrekcje – powiat – sanepid, Minister Edukacji Narodowej zapowiadał powrót uczniów do szkół w tradycyjnym terminie – Przewidujemy, że przytłaczająca większość szkół będzie działała normalnie – mówił wówczas Dariusz Piontkowski. Zaznaczył jednak, że to dyrektorzy, po konsultacji ze stacją sanitarną i organem prowadzącym (gminą lub powiatem), będą decydowali o ewentualnym przechodzeniu na częściową lub całościową naukę zdalną.

Stanowisko resortu pozostawiało więc poszczególnym organom szerokie pole manewru w podejmowaniu kluczowych decyzji. Pomimo silnego wzrostu danych obejmujących sytuację epidemiczną w powiecie lublinieckim w pierwszej połowie października, stanowisko PSSE Lubliniec pozostało niezmienne. W uznaniu wicestarosty Tadeusza Koniny, sytuację mogą odmienić teraz tylko decyzje podjęte przez rząd.

Należy również wskazać, że sytuację dodatkowo komplikują utrudnienia, na które napotykają rodzice uczniów – zwłaszcza szkół podstawowych i przedszkoli. Wielokrotnie poświęcają oni pracę zawodową aby sprawować opiekę nad dziećmi w okresie nieoczekiwanych przerw w nauce.

.

Negatywna opinia Sanepidu w sprawie wprowadzenia hybrydowego systemu nauczania w lublinieckich szkołach średnich jest:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Anonim 5 lat

    Jeśli nie zamkniemy szkół, prawda jest taka że cała mlodziesz szkolna wraz z rodzinami to już są tysiące osób będzie na kwarantannie i sami siebie pozamykamy. To nie jest łatwy wybór ale trzeba posłuchać rozsądku i ogarniczyc kwarantanne do minimum jednocześnie zmniejszając ryzyko zakażenia.
    Śmieszny również jest fakt że nauczyciel który uczył zakażonego ucznia uczy dalej inne klasy, a klasa zakażonego ma kwarantanne… Pogratulować pomysłu

  • Disqus ( )