Powiat: Gdzie zmieniono nazwy ulic?

Powiat: Gdzie zmieniono nazwy ulic?

2 września 2016 r. weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Z ulic mają zniknąć nazwy odwołujące się do komunizmu. Przekształcenia nie ominęły powiatu lublinieckiego.

Zgodnie z przepisami – nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Zmiany objęły również nazwy ulic, powiązane dotychczas z okresem komunistycznym. Przekształcenia nazw nie ominęły kilku miejscowości na terenie powiatu lublinieckiego, po tym jak w grudniu 2017 roku wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zgodne z ustawą. O tym jakie brzmienie będą mieć nowe nazwy również zadecydowano na szczeblu wojewódzkim. W całym województwie śląskim nowe nazwy otrzyma około 390 odcinków.

Jeśli chodzi o powiat lubliniecki – zapisy nowej ustawy nie objęły: miasta Lubliniec oraz gmin Boronów, Herby i Woźniki ponieważ w tych samorządach nie stwierdzono ulic powiązanych z reżimem. 9 marca w Sierakowie Śląskim (Gmina Ciasna) nazwę ulicy 22 lipca przeobrażono na ulicę Cichą. Ważą się losy ulicy Zjednoczenia w Ciasnej – obecnie sztab wojewody rozważa możliwość przekształcenia tej nazwy na inną. Już 25 października 2017 roku doszło do zmiany nazwy ulicy Świerczewskiego w Łagiewnikach Wielkich (gm. Pawonków). Dziś jest to ulica Główna. 13 marca w Kochcicach (gm. Kochanowice) przekształcono ulicę XX-lecia PRL na Wspólną.

Dość kuriozalna sytuacja spotkała mieszkańców ulicy Krasickiego w miejscowości Prądy (gm. Koszęcin). – Dotychczasowe brzmienie nazwy nie określało jednoznacznie czy chodzi o Janka Krasickiego – polskiego działacza młodzieżowego ruchu komunistycznego, czy o Ignacego Krasickiego – poetę i prozaika polskiego – W naszych archiwach nie dotarliśmy do pełnego objaśnienia nazwy – mówi Grażyna Najgebauer z Referatu Ewidencji Ludności w UG Koszęcin – W myśl zarządzenia wojewody śląskiego, nazwa ulicy została doprecyzowana jako Ignacego Krasickiego – dodaje.

Co ważne – nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie – zapewnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą swoją ważność. Warto jednak zmienić nazwy ulicy w księdze wieczystej nieruchomości. W tym celu do sądu rejonowego miejsca położenia nieruchomości należy złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej ze wskazaniem żądanie: „sprostowanie oznaczenia nieruchomości”. Będzie to można zrobić bezpłatnie.
Zdjęcie: ro.com.pl
CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )