Stacja w Pawonkowie i przystanek w Lisowicach wyremontowane ale… „omijane” przez pociągi. Radni reagują

Stacja w Pawonkowie i przystanek w Lisowicach wyremontowane ale… „omijane” przez pociągi. Radni reagują

W trakcie najbliższej Sesji Rady Gminy Pawonków, zwołanej na 2 dzień czerwca, samorządowcy – drogą uchwały intencyjnej – zaapelują do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz do podmiotu odpowiedzialnego za planowanie i realizację przewozów kolejowych o uwzględnienie stacji Pawonków i przystanku kolejowego Lisowice w rozkładzie jazdy pociągów w ramach planowanej relacji Opole – Pyrzowice Lotnisko.

Jak czytamy w uzasadnieniu do Uchwały: „Mieszkańcy Gminy Pawonków od wielu lat sygnalizują potrzebę poprawy dostępności transportu publicznego, w szczególności połączeń kolejowych, które są zarówno ekologiczną, jak i efektywną formą przemieszczania się. W związku z doniesieniami prasowymi o planach uruchomienia połączenia kolejowego Opole – Pyrzowice Lotnisko, Rada Gminy Pawonków apeluje o uwzględnienie w rozkładzie jazdy stacji Pawonków oraz przystanku kolejowego Lisowice”.

Władze Gminy Pawonków wskazują, że: „Obecnie na przystanku w Lisowicach nie zatrzymuje się żaden pociąg, a stacja w Pawonkowie obsługiwana jest jedynie przez jedną parę pociągów w piątki i niedziele, co w praktyce uniemożliwia mieszkańcom regularne korzystanie z transportu kolejowego”.

Uwzględnienie tych lokalizacji w rozkładzie jazdy pociągów relacji Opole – Pyrzowice Lotnisko znacząco poprawiłoby dostępność komunikacyjną regionu, zmniejszyło wykluczenie transportowe oraz podniosło jakość życia mieszkańców. Szczególne znaczenie ma fakt, że Opole to ważny ośrodek akademicki, co ułatwiłoby studentom z terenu Gminy Pawonków możliwość szybkiego, wygodnego i ekonomicznego dojazdu do uczelni wyższych w tym mieście. Opole byłoby jednocześnie ważnym punktem przesiadkowym dla osób dojeżdżających do Wrocław czy Nysy.

Remont przystanku kolejowego w Lisowicach zakończono w 2014 roku. W roku następnym wyremontowano stację w Pawonkowie. Obie inwestycje możliwe były m.in. dzięki środkom unijnym. Jednak od tamtej pory pasażerowie nieustannie borykają się z brakiem regularnych połączeń do innych ośrodków.  

Przepraszamy ankieta w chwili obecnej nie jest dostępna

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (2)
  • comment-avatar

    Wbrew pozorom, Panie Julianie, choć pojawiło się światełko w tunelu, poruszył Pan smutną i wstydliwą sprawę, zarówno dla PLK jak też dla Władz Gminy Pawonków.

    … ktoś się obudził,
    … lepiej późno niż wcale.

    Pozwolę sobie zapytać:
    Co od 2014 do teraz zrobili Urzędujący i Włodarze Gminy Pawonków w tej kwestii?

    Moim zdaniem, to że prawie od dekady pociągi „omijały” Lisowice i Pawonków to też ignorancja w tej kwestii ze strony Władz Gminy Pawonków.

  • comment-avatar

    Pozwolę sobie na … nostalgię(?) i wspomnę, 🧐:

    https://lubliniecki.pl/otwarcie-przystanku-linie-kolejowe-glinica-kochcice/

    … gdzie dodałem też komentarz.

  • Disqus (0 )