Szlachetna kampania dotycząca przemocy… tylko gdzie szukać wsparcia? – pyta mieszkanka Lublińca

Szlachetna kampania dotycząca przemocy… tylko gdzie szukać wsparcia? – pyta mieszkanka Lublińca

Na wszystkich portalach Urzędu Miejskiego i prywatnych – zarówno pracowników jak i radnych – chwalicie się kampanią przeciwko przemocy. Gdzie znajdę na waszych portalach informację o placówkach pomocowych i miejscach noclegowych [dla osób wymagających schronienia – przyp. red.] – czytamy w liście pani Kariny, skierowanym do Burmistrza Lublińca Edwarda Maniury na łamach oficjalnej strony miasta.

– Taki obowiązek – przekonuje mieszkanka – samorządy mają od kwietnia tego roku, a z uzyskanych informacji otrzymanych z Policji i Żandarmerii Wojskowej wynika, że nie dysponują one takimi informacjami z Urzędu Miejskiego. Proszę również o informację kto zawinił, że przez ponad pół roku nie przygotowano takich miejsc – pyta internautka.

W odpowiedzi Burmistrz Edward Maniura wskazał, że informację na temat placówek pomocowych i miejscach noclegowych dla osób wymagających schronienia, przekazuje każdego roku służbom mundurowym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu, który odpowiedzialny jest za realizację zadań związanych m.in. z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

W związku z pani wątpliwościami przedstawionymi w pytaniu, wystąpiliśmy do dyrektora MOPS z poleceniem udostępnienia takiego komunikatu publicznie na stronie internetowej placówki, co zostało niezwłocznie wykonane – podkreślił Burmistrz.

Z informacji podanych przez Edwarda Maniurę wynika, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu przekazuje dane teleadresowe placówek zapewniających schronienie osobom tego wymagającym oraz dane instytucji realizującej programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie. W wykazie figuruje:

1. Schronisko dla Osób Bezdomnych – Stowarzyszenie MONAR i Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Kokotku – 42-700 Lubliniec, Kokotek 42, telefon: 34/307-02-88;

2. Schronisko dla Osób Bezdomnych z Usługami Opiekuńczymi – Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, 42-202 Częstochowa, ul. Piłsudskiego 41/43 telefon: 34/362-78-66;

3. Noclegownia, Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu, 45-601 Opole ul. Ks. Popiełuszki 18, telefon: 77/456-27-76.

Programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lublińcu, ul. Sobieskiego 9, telefon: 34/356 32 57.

W związku z epidemią COVID-19 osoby potrzebujące schronienia powinny przejść okres tzw. izolacji – Gmina Lubliniec opracowała Procedurę „Bezpieczny Szlak”, gdzie po przebyciu niezbędnego okresu w Izolatorium znajdującym się na terenie Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA, ul. Posmyk 5, Kokotek, osoby są kierowane do ww. placówek [za: MOPS Lubliniec]

Międzynarodowa Kampania „16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć”, podczas której w różnych miejscach na świecie pojawiają się wydarzenia poświęcone tematyce przemocy, jej skali, przeciwdziałaniu i charakterze, trwała od 25 listopada do 10 grudnia. Komunikat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu z dnia 16 grudnia, dotyczący danych teleadresowych placówek zapewniających schronienie osobom tego wymagającym oraz dane instytucji realizującej programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie, znajdziecie: TUTAJ

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (1)
  • comment-avatar
    Diana 4 lata

    Zdaje się, że nie zrozumiał pan odpowiedzi Burmistrza. Wymienione w odpowiedzi ośrodki przeznaczone są dla osób stosujących przemoc, nie dla osób, wobec których ta przemoc jest stosowana. Ale liczy się „fejm”, prawda?

  • Disqus ( )