Wzrost liczby legalnie pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w woj. śląskim. Kto przoduje w statystykach ZUS?

Wzrost liczby legalnie pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w woj. śląskim. Kto przoduje w statystykach ZUS?

– Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca tego roku przekroczyła 1 mln 160 tys. osób. To więcej o 21,8 tys. niż w marcu 2024 roku – wylicza Beata Kopczyńska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie śląskim.

W województwie śląskim, pod koniec pierwszego półrocza tego roku, zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było ponad 101,3 tys. obywateli z zagranicznym paszportem. 

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pod koniec czerwca br. w stosunku do marca wzrosła zarówno w statystykach krajowych, jak i wojewódzkich. W krajowych statystykach to wzrost o blisko 22 tys. obcokrajowców, a w Śląskim o niespełna 2, 5 tys.

Już od lat zdecydowany prym na rynku pracy wśród cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich ponad 771 tys., a w województwie śląskim blisko 76 tys. Poza nimi najliczniejsze narodowości, które legalnie świadczą pracę w naszym kraju to Białorusini – 133,9 tys. osób ( w województwie śląskim – 5,2 tys. osób) i Gruzini – 27,2 tys. osób ( w województwie śląskim – 3,3 tys. osób) – czytamy w informacji prasowej przekazanej przez rzecznika śląskiego ZUS.

Dane dla województwa śląskiego zbierane są z sześciu oddziałów ZUS funkcjonujących na tym terenie – każdy obejmuje obszar kilku miast, powiatów i gmin.

W województwie śląskim na koniec czerwca odnotowaliśmy 101 tys. obcokrajowców, gdzie jeszcze pod koniec marca ubezpieczeniom społecznym podlegało 98,8 tys. cudzoziemców. Oprócz dominującej grupy obywateli Ukrainy, a następnie Białorusinów i Gruzinów, sporo też osób legalnie pracujących w Śląskim to obywatele Mołdawii (1 357 osób), czy Indii (1328). Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Meksyku, Jordanii, Madagaskaru czy Kamerunu – precyzuje Beata Kopczyńska.

POWIAT LUBLINIECKI

Jak wynika z danych, które uzyskaliśmy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lublińcu, na chwilę obecną zarejestrowanych jest tutaj 18 bezrobotnych obywateli Ukrainy. Złożone są 253 powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy osobom pochodzącym z Ukrainy (umowy o pracę / zlecenie). Procedury te wiążą się głównie z przepisami wprowadzonymi w związku z pomocą dla obywateli Ukrainy po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. To również 80 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi (obowiązują dwa lata).

Działalność gospodarcza prowadzona przez cudzoziemców

Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce – mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej.

W województwie śląskim działalność gospodarczą prowadzi ponad 3,8 tys. obcokrajowców. Najwięcej z Ukrainy.

Ze statystyk ZUS wynika, że w województwie śląskim najwięcej firm założonych przez cudzoziemców zgłoszono w oddziałach ZUS w Chorzowie i w Rybniku. Na koniec czerwca w każdym z tych oddziałów odnotowano ponad 1 tys. działalności gospodarczej prowadzonej przez obcokrajowców. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej i Zabrza ponad 500 obcokrajowców założyło firmę i zgłosiło w każdym z tych oddziałów, a z terenu działalności częstochowskiego i sosnowieckiego ZUS – ponad 300 firm w każdym z tych oddziałów.

W całym kraju własny biznes prowadzi 63,4 tys. cudzoziemców.

[dane, zdjęcie: Biuro Prasowe ZUS w woj. śląskim / PUP Lubliniec]

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )