
Znamy najnowsze informacje dotyczące możliwej budowy krytej pływalni w Lublińcu!
Jak pisaliśmy w maju – Radni Rady Miejskiej w Lublińcu jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia Gminy Lubliniec z Gminą Wałbrzych i powierzenia partnerowi zadania polegającego na realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach pakietowego projektu “Baseny i Pływalnie”. Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej do sprawy powrócił Sekretarz Miasta Lublińca, Jan Grajcar.
Razem z Gminą Wałbrzych?
Ze stanowiska lublinieckich samorządowców wynika, że wspólne działania podjęte z Gminą Wałbrzych powinny zwiększyć szanse na realizację budowy krytej pływalni w Lublińcu i otwartego basenu w Wałbrzychu – Obie gminy wystąpią do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które finansuje w 90 procentach cały proces przygotowania inwestycji pod partnera publiczno – prywatnego. Ministerstwo wskaże nam tego partnera. Nie bierzemy więc za to odpowiedzialności, ponieważ to partner publiczno – prywatny, w porozumieniu z Ministerstwem i Polskim Funduszem Rozwoju, będzie realizować zadanie. My będziemy płacić za dostęp do obiektu po jego wybudowaniu – mówił Burmistrz Lublińca, Edward Maniura podczas majowej Sesji Rady Miejskiej.
Najpierw analiza przedrealizacyjna.
6 listopada w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju doszło do spotkania w sprawie realizacji, wspomnianego przez Burmistrza, partnerstwa publiczno-prywatnego, obejmującego planowane inwestycje – Spotkanie zorganizowano pod kątem tzw. testu rynku. Jest to niezbędny element wniosku o wsparcie przeprowadzenia analiz z zakresu prawa, finansów i ekonomi. Wniosek przedrealizacyjny, w którym udział finansowy Gminy Lubliniec wyniósłby 10 procent, ma zostać złożony w Ministerstwie przez oba miasta, na bazie ich wcześniejszego porozumienia – powiedział Sekretarz Jan Grajcar w trakcie posiedzenia Rady w dniu 18 listopada. Test rynku miał być odpowiedzią na pytanie – czy pojawili się potencjalni partnerzy prywatni zainteresowani budową.
Firmy mówią: TAK.
Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli trzech firm z Warszawy oraz jednej z Sopotu, wskazanych z listy Ministerstwa. Z uwagi na konflikt terminów, w rozmowach nie uczestniczyli reprezentanci jednego przedsiębiorstwa lecz dodatkowe konsultacje z przedstawicielami tej firmy zaplanowano w najbliższym czasie w Wałbrzychu – Pozostali delegaci wyrazili zainteresowanie realizacją tego typu obiektu w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Warunkiem jest jedynie potencjalne ryzyko popytu, jakie miałyby wziąć na siebie samorządy – zaznaczył Jan Grajcar, potwierdzając tym samym majowe stanowisko Burmistrza Maniury.
Wniosek o analizę przedrealizacyjną na przełomie roku.
Jak dodał Sekretarz Miasta, po zakończeniu wspomnianych rozmów w Wałbrzychu, na przełomie 2019 i 2020 roku w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju złożony zostanie wniosek opracowany przez partnerujące gminy. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia, resort wyłoni formę doradczą, która przygotuje komplet analiz przedrealizacyjnych. Dopiero potem, w oparciu o wypracowaną formułę, będzie możliwe podjęcie ostatecznej decyzji – czy Gmina Lubliniec będzie zainteresowana budową basenu.
Co z obecnym projektem? Ważność upłynie w maju 2020 roku.
Powróćmy jeszcze do majowej Sesji. Radna klubu Forum Samorządu Lublinieckiego Danuta Jelonek, zapytała wówczas Burmistrza, czy miasto będzie opierać się na dotychczasowym, wartym pół miliona projekcie basenu. Jak informował 23 lipca 2018 roku Dziennik Zachodni, projekt nowej pływalni jest ważny do maja 2020 roku – Oczywiście, że w trakcie negocjacji będziemy posługiwać się naszym projektem. W dalszym ciągu ważne jest pozwolenie na budowę basenu. Wykorzystanie tego projektu będzie jednak zależeć od podmiotu realizującego przedsięwzięcie – zastrzegł Burmistrz Edward Maniura.
10 procentowy udział Gminy Lubliniec w przygotowaniu analiz przedrealizacyjnych wiązałby się z wydatkiem na poziomie około 50 tysięcy złotych. Do tematu powrócimy znając kolejne decyzje władz Gminy Lubliniec.


Nie ma i nie będzie.