
Znamy wyniki 16. Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Jak wypadły gminy powiatu lublinieckiego?
Za nami rozstrzygnięcie 16. edycji prestiżowego Rankingu Samorządów organizowanego przez „Rzeczpospolitą”, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce – Ranking ocenia dotychczasowe dokonania oraz kondycję miast i gmin w wielu obszarach, przez to jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o perspektywach rozwojowych poszczególnych samorządów. Niewątpliwie obecnie taką dyskusję zdominują wyzwania związane z pandemią – czytamy na stronie organizatora konkursu.
– Mimo tak trudnych okoliczności, Kapituła Rankingu Samorządów zdecydowała się na jego przeprowadzenie. W rankingu oceniamy dokonania władz lokalnych pod względem zrównoważonego rozwoju, a to właśnie taka polityka może pomóc miastom i gminom przetrwać najtrudniejsze czasy. Zrównoważony rozwój zakłada bowiem odpowiedzialne gospodarowanie istniejącymi zasobami w celu budowania trwałego rozwoju w obszarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym – podkreśla red. Anna Cieślak-Wróblewska. Zrównoważony rozwój ujmowany jest w kategoriach strategicznych, takich jak trwałość ekonomiczna, trwałość środowiskowa, trwałość społeczna oraz w zakresie jakości zarządzania.
W zestawieniu 874 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, Lubliniec zajął wysoką 55 pozycję (dla porównania: Tarnowskie Góry 255, Zawadzkie 317, Olesno 630, Kłobuck 658), natomiast na miejscu 640 znalazła się gmina Woźniki. W tej kategorii zwyciężyła gmina Morawica (woj. świętokrzyskie) przed gminą Bieruń (śląskie) oraz gm. Puszczykowo (wielkopolskie).
W gronie 1 537 gmin wiejskich, gmina Boronów zajęła miejsce 85 – Lokalizacja w pierwszej setce to bardzo dobry wynik i świadczy o skutecznej polityce finansowej prowadzonej przez władze samorządowe oraz o skutecznym zarządzaniu – komentują samorządowcy z Boronowa na oficjalnej stronie Urzędu Gminy. Jeszcze większe powody do zadowolenia mają włodarze gminy Ciasna, która uplasowała się na bardzo dobrym 55 miejscu.
Całkiem nieźle poradziła sobie gmina Herby – miejsce 108. Samorządowcy z Kochanowic mogą poszczycić się 301 pozycją, z kolei włodarze gminy Pawonków miejscem 380. Gmina Koszęcin sklasyfikowana została na pozycji 854.
W rankingu gmin wiejskich zwyciężyła gmina Kleszczów (woj. łódzkie) przed gminami Padew Narodowa (podkarpackie) i Suchy Las (wielkopolskie). Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, najwięcej punktów spośród 65 jednostek uzyskały Gliwice, a następnie miasta Opole i Sopot.
Komplet wyników znajdziecie: TUTAJ [rankingi.rp.pl]
Brawo dla gminy Pawonków – olbrzymi awans w stosunku do poprzednich lat, kiedy to w pierwszym tysiącu jej nie było 🙂
PANI WÓJT, GRATULACJE!!! Za rok awans o kolejną setkę ????????????
Ranking potwierdza to co widać. Ciasna i Lubliniec zmieniają się na lepsze z roku na rok. Ale są tacy co tęsknią za skansenem PRL w Oleśnie (640 miejsce przypominam)
Brawo dla Koszecina. Kompetencje, wiedza i sposób zarządzania to przyklad godny do naśladowania dla następców wójta. Jest szansa na poprawe miejsca w kolejnym rankingu