Znamy wyniki 16. Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Jak wypadły gminy powiatu lublinieckiego?

Znamy wyniki 16. Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Jak wypadły gminy powiatu lublinieckiego?

Za nami rozstrzygnięcie 16. edycji prestiżowego Rankingu Samorządów organizowanego przez „Rzeczpospolitą”, uznawanego za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce – Ranking ocenia dotychczasowe dokonania oraz kondycję miast i gmin w wielu obszarach, przez to jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji o perspektywach rozwojowych poszczególnych samorządów. Niewątpliwie obecnie taką dyskusję zdominują wyzwania związane z pandemią – czytamy na stronie organizatora konkursu.

Mimo tak trudnych okoliczności, Kapituła Rankingu Samorządów zdecydowała się na jego przeprowadzenie. W rankingu oceniamy dokonania władz lokalnych pod względem zrównoważonego rozwoju, a to właśnie taka polityka może pomóc miastom i gminom przetrwać najtrudniejsze czasy. Zrównoważony rozwój zakłada bowiem odpowiedzialne gospodarowanie istniejącymi zasobami w celu budowania trwałego rozwoju w obszarze ekonomicznym, społecznym i środowiskowym – podkreśla red. Anna Cieślak-Wróblewska. Zrównoważony rozwój ujmowany jest w kategoriach strategicznych, takich jak trwałość ekonomiczna, trwałość środowiskowa, trwałość społeczna oraz w zakresie jakości zarządzania.

W zestawieniu 874 gmin miejskich i miejsko-wiejskich, Lubliniec zajął wysoką 55 pozycję (dla porównania: Tarnowskie Góry 255, Zawadzkie 317, Olesno 630, Kłobuck 658), natomiast na miejscu 640 znalazła się gmina Woźniki. W tej kategorii zwyciężyła gmina Morawica (woj. świętokrzyskie) przed gminą Bieruń (śląskie) oraz gm. Puszczykowo (wielkopolskie).

W gronie 1 537 gmin wiejskich, gmina Boronów zajęła miejsce 85 – Lokalizacja w pierwszej setce to bardzo dobry wynik i świadczy o skutecznej polityce finansowej prowadzonej przez władze samorządowe oraz o skutecznym zarządzaniu – komentują samorządowcy z Boronowa na oficjalnej stronie Urzędu Gminy. Jeszcze większe powody do zadowolenia mają włodarze gminy Ciasna, która uplasowała się na bardzo dobrym 55 miejscu.

Całkiem nieźle poradziła sobie gmina Herby – miejsce 108. Samorządowcy z Kochanowic mogą poszczycić się 301 pozycją, z kolei włodarze gminy Pawonków miejscem 380. Gmina Koszęcin sklasyfikowana została na pozycji 854.

W rankingu gmin wiejskich zwyciężyła gmina Kleszczów (woj. łódzkie) przed gminami Padew Narodowa (podkarpackie) i Suchy Las (wielkopolskie). Jeśli chodzi o miasta na prawach powiatu, najwięcej punktów spośród 65 jednostek uzyskały Gliwice, a następnie miasta Opole i Sopot.

Komplet wyników znajdziecie: TUTAJ [rankingi.rp.pl]

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (3)
  • comment-avatar
    Adam 4 lata

    Brawo dla gminy Pawonków – olbrzymi awans w stosunku do poprzednich lat, kiedy to w pierwszym tysiącu jej nie było 🙂
    PANI WÓJT, GRATULACJE!!! Za rok awans o kolejną setkę ????????????

  • comment-avatar
    Adam 4 lata

    Ranking potwierdza to co widać. Ciasna i Lubliniec zmieniają się na lepsze z roku na rok. Ale są tacy co tęsknią za skansenem PRL w Oleśnie (640 miejsce przypominam)

  • comment-avatar
    Obserwator 4 lata

    Brawo dla Koszecina. Kompetencje, wiedza i sposób zarządzania to przyklad godny do naśladowania dla następców wójta. Jest szansa na poprawe miejsca w kolejnym rankingu

  • Disqus ( )