![JANUSZ KOSMAŁA – kowal z Koszęcina, wykonał ozdobny napis dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk [zobacz FILM] JANUSZ KOSMAŁA – kowal z Koszęcina, wykonał ozdobny napis dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk [zobacz FILM]](https://lubliniecki.pl/wp-content/uploads/2020/07/napis.png)
JANUSZ KOSMAŁA – kowal z Koszęcina, wykonał ozdobny napis dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk [zobacz FILM]
Łączna ilość przepracowanych godzin przy produkcji dzieła to około 300. Przepalona ilość koksu… 400 kilogramów. Tylko mały napis sięga aż 220 cm i składa się ze 170 elementów! Wszystkie elementy zostały połączone ze sobą nitami, bądź zostały zgrzane, bez udziału spawarki!
Tak powstał nowy napis, który zdobić będzie bramę wjazdową na teren pałacu w Koszęcinie, będącego siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk!
Autorem konstrukcji jest Janusz Kosmała, o którym pisaliśmy m.in. w lutym 2019 roku – to wyjątkowa postać w szerokim gronie pasjonatów i hobbystów zamieszkujących powiat lubliniecki. Mieszkaniec Koszęcina od kilku lat zajmuje się tradycyjnym kowalstwem. Jego przygoda z tą niezwykłą sztuką rozpoczęła się na początku 2011 roku, od uczestnictwa w XVII Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich w Wojciechowie. W 2013 roku Janusz Kosmała przystąpił do egzaminów czeladniczych i uzyskał tytuł kowala wyrobów zdobniczych…
Tak zrodził się kolejny artysta, który dzięki dofinansowaniu z Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska”… przetopił pasję w sposób na życie i może dziś promować niezwykłe umiejętności pod szyldem własnej firmy. Obok pracy zawodowej, kowal z Koszęcina organizuje również pokazy, w których dzieli się swoim niezwykłym kunsztem i wiedzą.
Duża litera S została zrobiona z ponad 2-metrowego płaskownika, a długość ramki z umieszczonym logo to 180 cm – została ona wykonana z jednego, 18 kilowego kawałka stali. Zagięcia ramki zostały spęczone wykute, co pozwoliło uzyskać kąt zagięcia.
Tworząc napis dla Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Janusz Kosmała wpisał się jednocześnie w bogatą historię klasycystycznego pałacu w Koszęcinie, wzniesionego w latach 1829-30.
Jak powstawało unikalne dzieło Janusza Kosmały? Zobacz film [krok po kroku] – TUTAJ
Nasz wywiad z Januszem Kosmałą – TUTAJ
materiały: ZPiT Śląsk