
LUBLINIEC: Nowe opłaty dla kupców handlujących na Targowisku. W czwartek ważne głosowanie radnych
W czwartek 30 stycznia odbędzie się kolejna Sesja Rady Miejskiej w Lublińcu. W porządku obrad znalazło się głosowanie nad „Uchwalą w sprawie zmiany Uchwały nr 599/LIII/2022 z dnia 17 listopada 2022 r. w sprawie opłaty targowej”.
Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o możliwym zamknięciu Targowiska Przemysłowego z początkiem roku 2025.
Póki co, na obiekcie kontynuuje się działalność… ale kupcy korzystający z tutejszych stanowisk – pomimo, iż nadal mają zapewnione miejsce na prowadzenie handlu – i tak wskazują na niełatwą sytuację wynikającą choćby z samych opłat za zajętą powierzchnię czy z innych obowiązków finansowych względem państwa.
Opłatę targową pobiera się na podstawie stosownych Ustaw oraz w oparciu o stawkę maksymalną ustalaną przez Ministra Finansów. Obowiązujące dzisiaj stawki dzienne zostały ustalone w Uchwale Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 17 listopada 2022 roku i wynosiły: 20 złotych za zajętą powierzchnię do 10 m2 włącznie oraz 40 złotych za powierzchnię powyżej 10 m2.
„Wziąwszy pod uwagę prośbę grupy kupców handlujących na targowisku, proponuje się obniżenie stawek o połowę” – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały Rady Miejskiej. W najbliższy czwartek radni zadecydują więc czy stawki wynosić będą odpowiednio 10 i 20 złotych.
Projekt uchwały został poddany wcześniejszym konsultacjom społecznym. Do dnia przedłożenia projektu w Biurze Rady Miejskiej, nie wpłynęły żadne wnioski i uwagi.
Pozostałe punkty porządku czwartkowych obrad: TUTAJ
Czytaj również:

