
Lubliniec: Powraca temat nowej, krytej pływalni. Czy Miasto dogada się z Jednostką Wojskową Komandosów?
W Urzędzie Miejskim w Lublińcu odbyło się spotkanie Burmistrza Edwarda Maniury z posłami Przemysławem Witkiem i Andrzejem Szewińskim (obaj Koalicja Obywatelska) oraz wiceburmistrzami miasta – Gabrielem Podbiołem i Janem Grajcarem. Dyskutowano o kluczowych inwestycjach infrastrukturalnych oraz kwestiach obronności.
Jednym z tematów była planowana od wielu lat budowa krytej pływalni na terenie miasta.
Ten wątek zwrócił uwagę jednego z mieszkańców, który korzystając z zakładki „Pytania do Burmistrza” na stronie Urzędu Miejskiego, poprosił o więcej szczegółów.
„Miasto planuje realizację inwestycji we współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów oraz udział w finansowaniu inwestycji w wysokości 20% jej wartości” – odpowiedział Burmistrz Edward Maniura.
„Takie stanowisko przejęte zostało uchwałą nr 123/XI/2025 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 27 lutego 2025 r. Pozostałe środki mają pochodzić z funduszy zewnętrznych, o które Lubliniec aktywnie zabiega. Całość procesu inwestycyjnego ma prowadzić miasto, co pozwoli na skuteczną koordynację i realizację projektu” – dodał.
Jakie zapisy odnajdujemy w treści Uchwały przywołanej przez Burmistrza?
W przyjętym dokumencie Rada Miejska Lublińca wyraziła wolę „wspólnej z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu, budowy krytej pływalni” na terenie stadionu Unii w Lublińcu.
„Wraz z wolą budowy Rada Miejska deklaruje udział w finansowaniu inwestycji w wysokości 20% jej wartości. Jednocześnie Miasto Lubliniec zobowiązuje się do poszukiwania i pozyskiwania środków zewnętrznych służących sfinansowaniu i realizacji inwestycji. Proces inwestycyjny prowadzony będzie przez Miasto Lubliniec. Po stronie Miasta leży również obowiązek aktualizacji istniejącej dokumentacji projektowej„ – czytamy w Uchwale.
O wyrażenie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy również przedstawicieli Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu:
„Mając na uwadze obowiązujące przepisy oraz procedury postępowania, Jednostka Wojskowa Komandosów (JWK) w przedmiotowej sprawie pełni jedynie funkcję koordynacyjną. W ramach swoich kompetencji JWK przeprowadziła szereg czynności zawierających: ustalenie stanu faktycznego, przeprowadzenie rozmów koordynacyjnych z przedstawicielami władz lokalnych, zebranie i usystematyzowanie dostępnych dokumentów. W efekcie wyżej wymienionego postępowania wypracowano dane do meldunku, który został następnie przesłany drogą służbową do dalszego procedowania” – napisała mjr Karolina Oleszczyk – Kopertowska, rzecznik lublinieckiej JWK [aktualizacja 15.04.2025]
A nie jest to tak, że jak do czegoś dopłaca MON to nie może z tego korzystać zwykły obywatel ?