
Nowy sprzęt i pierwszy wyjazd pozyskanym samochodem. OSP Lubliniec na fali!
W czwartek jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu wzbogaciła się o nowy zestaw szkoleniowy, zawierający symulator automatycznej defibrylacji serca oraz wyposażenie stosowane podczas udzielania pierwszej pomocy.
Doposażenie sprzętu zbiegło się z debiutanckim wyjazdem samochodu ratowniczo – gaśniczego, pozyskanego 5 października z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Jelcz służył ochotnikom w trakcie ćwiczeń na terenie lublinieckiej firmy Dunapack Eurobox.
Poza symulacją konkretnych sytuacji, defibrylator posiada wbudowane scenariusze zapisane na karcie pamięci. Umożliwia to efektywny trening podstawowych czynności ratowania życia. W zestawie znajdują się również fantomy – modele używane do demonstracji pierwszej pomocy oraz kamizelki KED, stosowane głównie podczas wydobywania osób poszkodowanych z pojazdów.
Kolejnym sprzętem włączonym do podziału bojowego OSP Lubliniec będzie zestaw TRIAGE, służący do segregacji osób, które ucierpiały w zdarzeniach masowych – zawiera on specjalne opaski, elementy ratownicze i formularz pomocny w sporządzaniu listy poszkodowanych. Strażacy będą mogli skorzystać również z torby pierwszej pomocy, zawierającej kolejny niezbędny sprzęt.
Koszt zestawu zamknął się w kwocie 5.105 złotych, z czego 5 tys. to środki pochodzące z budżetu państwa, przekazane jednostkom OSP przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach, uruchomionego we wrześniu, programu 5000+. Pozostała część środków pochodziła z budżetu lublinieckiej OSP. Łączna kwota pieniędzy rozdysponowana przez ministerstwo wyniosła w tym roku 82 mln złotych i zasiliła jednostki w całej Polsce.
Kolejnym powodem do zadowolenia dla druhów z OSP Lubliniec były ćwiczenia z zakresu ewakuacji i udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzone na terenie zakładu Dunapack Eurobox, działającego w lublinieckiej Strefie Ekonomicznej. W trakcie zajęć zorganizowanych 20 i 22 listopada, ochotnicy po raz pierwszy skorzystali z samochodu ratowniczo – gaśniczego marki Jelcz, pozyskanego 5 października z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Jak przyznają sami ochotnicy na swym profilu w portalu społecznościowym Facebook – Akcja zakończyła się sukcesem.
Przypomnijmy, że ćwiczenia przeprowadzone zostały na bazie porozumienia jednostki z zarządem firmy, która w zamian za gotowość strażaków do zabezpieczenia infrastruktury zakładu, wspiera lubliniecką OSP.
* * *
To nie koniec sukcesów. 29 października informowaliśmy o ważnej, zakończonej już, inwestycji na terenie remizy OSP Lubliniec. We frontowej ścianie budynku przy ul. Sokoła zamontowane zostały nowe, podnoszone bramy wjazdowe. Dwie bramy w kwocie 15.688 sfinansowane zakupiono dzięki dotacji celowej, przyznanej ze środków MSWiA na potrzeby remontowe. Trzecią bramę zakupiono za nieco ponad 5 tys. zł ze środków Urzędu Miejskiego w Lublińcu.
Obok poprawy funkcjonalności gmachu remizy, a także działań ukierunkowanych na doposażanie sprzętu, Ochotnicza Straż Pożarna z Lublińca angażuje się w szereg inicjatyw i imprez na terenie powiatu lublinieckiego. Ostatnim wydarzeniem organizowanym przez druhów była akcja “Znicz pamięci dla bohaterów”. Podczas uroczystości Wszystkich Świętych młodzi członkowie OSP uczcili pamięć polskich wojskowych, poległych w obronie Ojczyzny w roku 1939 oraz wszystkich zmarłych pochowanych na terenie Cmentarza Wojskowego w Lublińcu. Zapalono wówczas około 130 zniczy – czytaj TUTAJ.
Zdjęcia: OSP Lubliniec – Facebook




