Znicze, minuta ciszy i hołd dla poległych żołnierzy. Strażacy z OSP Lubliniec pamiętali o Bohaterach.

Znicze, minuta ciszy i hołd dla poległych żołnierzy. Strażacy z OSP Lubliniec pamiętali o Bohaterach.

Około 130 zniczy zapłonęło 1 listopada o godzinie 19:00 na grobach żołnierzy spoczywających na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu.

W taki sposób młodzi druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lublińcu, w ramach akcji “Znicz pamięci dla bohaterów”, uczcili pamięć polskich wojskowych, poległych w obronie Ojczyzny w roku 1939 oraz wszystkich zmarłych pochowanych na terenie nekropolii.

Wcześniej strażacka młodzież odwiedziła mogiłę polskiego żołnierza, zamordowanego 1 września 1939 roku podczas ucieczki z domu celnego znajdującego się w Pustej Kuźnicy w kierunku Lublińca. Krzyż i niewielki grób (na zdjęciu powyżej) znajdują się tuż obok drogi krajowej numer 11, nieopodal połączenia z szosą na Krupski Młyn.

Przed godziną 19:00 druhowie przenieśli się na Cmentarz Wojskowy, gdzie zapalili i rozmieścili na grobach – naprzemiennie w kolorach białym i czerwonym – około 130 zniczy. Nastrojowa sceneria lublinieckiej nekropolii towarzyszyła minucie ciszy, w trakcie której strażacy oddali hołd spoczywającym tutaj Bohaterom.

Ceremonia nie przyciągnęła tłumu mieszkańców… jednak w piątkowy wieczór wydarzyło się coś więcej niż tylko zwykła wizyta na terenie nekropolii. Młodzi ludzie zrzeszeni w lublinieckiej OSP nie po raz pierwszy zaakcentowali bowiem swoją aktywność i odważne przywiązanie do wartości patriotycznych – przy tak silnym zaangażowaniu strażackiej młodzieży, ilość uczestników nie miała zatem jakiegokolwiek znaczenia. Można za to z pełnym uznaniem pogratulować ochotnikom wrażliwości i szlachetnej postawy!

*   *   *

Każdorazowa uroczystość obywająca się na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu to dobra okazja do przypomnienia krótkiej historii jednego z najważniejszych miejsc na terenie miasta; W roku 1913 w Lublińcu wzniesione zostały koszary, w których Niemcy ulokowali garnizon wojskowy. Obok koszar założony został cmentarz, na którym początkowo chowano żołnierzy niemieckich, poległych podczas I wojny światowej, a potem powstańców śląskich – czytamy na łamach portalu Polska Niezwykła.

W okresie międzywojennym było to miejsce pochówku żołnierzy polskich, stacjonujących w koszarach, i ich rodzin. Na początku wojny, we wrześniu 1939 r. pochowani zostali tutaj żołnierze 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty wraz ze swoim dowódcą ppłk. Stanisławem Wilimowskim, a w styczniu 1945 r. na cmentarzu chowano żołnierzy sowieckich i niemieckich.

W roku 1983 na terenie nekropolii postawiono pomnik poświęcony tym, którzy w latach 1919 – 1945 walczyli o powrót do Polski tej części Śląska oraz walczącym z hitlerowskim najeźdźcą. Są to dwa bloki skalne – jeden z wizerunkiem orderu wojennego Virtuti Militari i drugi z wizerunkiem krzyża i datami 1921 – 1939 i 1945. Poniżej umieszczono tablice inskrypcyjne. Przy wejściu na teren cmentarza znajdują się tablice z nazwiskami poległych polskich żołnierzy.

Przypominamy, że już 11 listopada, o godzinie 9:00 na Cmentarzu Wojskowym w Lublińcu odbędą się uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Program 101 rocznicy publikujemy – TUTAJ.

Przepraszamy za złą jakość zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.