W Lublińcu powstanie LĄDOWISKO DLA HELIKOPTERÓW. Mieszkańcy pełni obaw – czy słusznie?

W Lublińcu powstanie LĄDOWISKO DLA HELIKOPTERÓW. Mieszkańcy pełni obaw – czy słusznie?

Kilka dni temu otrzymaliśmy z żoną od Wojewody Śląskiego zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę lądowiska dla śmigłowców w kompleksie wojskowym Lubliniec. To dla nas bardzo zła wiadomość, ponieważ mieszkamy w odległości 100 metrów od ogrodzenia jednostki wojskowej – pisze jeden z mieszkańców miasta w liście do Burmistrza opublikowanym na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego.

W przeszłości już nie raz wojsko dało nam przedsmak tego, co nas czeka po wybudowaniu lądowiska. Nic tylko pakować walizki. W cywilizowanych krajach lotniska buduje się z dala od terenów zamieszkałych. U nas może być nawet w centrum miasta. Może nie zgodzić się na taką lokalizację lądowiska zanim rozpocznie się budowa i wyda się miliony, zamiast potem zamykać je na skutek protestów mieszkańców? – dopytuje pan Marek.

Nie posiadam żadnych szczegółowych informacji na temat funkcjonowania lądowiska dla śmigłowców. Miasto nie ma żadnego wpływu na inwestycję. Całe postępowanie prowadzone jest z pominięciem Urzędu Miejskiego w Lublińcu. Teren jednostki wojskowej stanowi ustanowiony przez Ministra Obrony Narodowej teren zamknięty niezbędny dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Na mocy art. 82 ust. 3 pkt 5 Prawa budowlanego organem pierwszej instancji do przeprowadzenia postępowania administracyjnego oraz wydania pozwolenia na budowę w sprawach obiektów i robót budowlanych usytuowanych na terenach zamkniętych jest Wojewoda – odpowiedział Burmistrz Lublińca Edward Maniura na to i na kolejne zgłoszenia spływające ze strony mieszkańców.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się Biurem Prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej – Budowa lądowiska dla śmigłowców w kompleksie koszarowym Jednostki Wojskowej Komandosów podyktowana jest koniecznością przystosowania już istniejącego tam tzw. „innego miejsca startu i lądowań” dla śmigłowców wojskowych, do potrzeb lądowiska III klasy śmigłowców lotnictwa państwowego wraz z infrastrukturą techniczną – czytamy w korespondencji zwrotnej.

Sam fakt jego budowy nie będzie mieć wpływu na wzrost intensywności szkolenia lotniczego na terenie kompleksu wojskowego JWK. Wynika ona z zadań otrzymywanych przez jednostkę oraz jej potrzeb szkoleniowych, a te się nie zmieniają – wskazuje Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Należy podkreślić – informuje WPCOMON – że inwestycja będzie mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Lublińca. Lądowisko zostanie udostępnione na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, do którego należy m.in. wykonywanie lotów do wypadków, nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom czy też transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej – W uznaniu MON, inwestycja w znaczący sposób poprawi także bezpieczeństwo wykonywanych operacji lotniczych oraz zmniejszy negatywny wpływ na środowisko w wyniku zamontowania urządzeń chroniących otoczenie naturalne.

Planowany termin realizacji zadania inwestycyjnego to pierwszy kwartał 2021 roku. Inwestorem przedsięwzięcia jest Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Krakowie. W pismach skierowanych przez Wojewodę do mieszkańców poinformowano o możliwości zapoznania się z aktami sprawy, wnoszenia zastrzeżeń i zapytań w przedmiotowej sprawie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w terminie 7 dni od otrzymania komunikatu.

Zapytania skierowaliśmy również do Biura Prasowego Wojewody Śląskiego oraz BP JWK Lubliniec. Odpowiedzi dodamy w aktualizacjach niniejszego tekstu…


AKTUALIZACJA 

Odpowiedź z Biura Prasowego Wojewody (data wpływu 21.07.2020)

Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynął wniosek Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie o wydanie pozwolenia na budowę lądowiska dla śmigłowców w kompleksie wojskowym Lubliniec wraz z infrastrukturą techniczną, zlokalizowanego w rejonie ulicy Pawła Stalmacha w Lublińcu.

W ramach prowadzonego postępowania administracyjnego dokonano analizy obszaru oddziaływania ustalając, że  stronami postępowania są m.in. właściciele nieruchomości w rejonie ulic Pawła Stelmacha, Biała Cegielnia i Szeroka. 2 lipca 2020 stosownym pismem zostali oni zawiadomieni o wszczęciu postępowania. Strony mogą wypowiadać się co do zebranych dowodów i materiałów oraz składać wyjaśnienia i zastrzeżenia pisemnie. Do 20 lipca 2020 do kancelarii Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 4 pisma z uwagami podpisane łącznie przez 28 osób. Są one analizowane i przekazywane na bieżąco Inwestorowi w celu ustosunkowania się do opisanych w nich uwag i zastrzeżeń. Jak ustalono, strony te brały również udział w postępowaniach dotyczących ustalenia wpływu inwestycji na środowisko.

Należy dodać, że zakres wniosku o udzielenie pozwolenia na wykonanie robót budowlanych dotyczy terenu, które jest użytkowane jako „inne miejsce startów i lądowań”.  Projektowany obiekt będzie nadal służył do obsługi ruchu lotniczego związanego z funkcjonowaniem kompleksu wojskowego w Lublińcu.

Trzeba zwrócić uwagę, iż chociaż lądowiska należą do kategorii przedsięwzięć mogących „potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko”, to jednak oceny projektowanego oddziaływania i ewentualne warunki w tym zakresie ustalają organy odpowiedzialne za ochronę środowiska. Tutaj wypowiedział się więc Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, wskazując brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia.

Obecnie sprawa jest na etapie sprawdzenia zgodności projektu budowlanego z ustaleniami decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, wymaganiami ochrony środowiska,  zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami techniczno-budowlanymi, a także oceny kompletności projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami.

Kwestia oceny charakteru ewentualnych robót prowadzonych na terenie wskazywanym jako inwestycyjny (objęty wnioskiem o pozwolenie na budowę) należy do właściwego organu nadzoru budowlanego. W przypadku terenów zamkniętych – jest to Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Zdjęcie: gov.pl (arch.)

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (20)
  • comment-avatar
    Andzia 5 lat

    Kiedy przywitamy wreszcie Amerykanów?

  • comment-avatar
    Andzia 5 lat

    Panie Julianie Werner coś się chyba zepsuło nie mogę dodać komentarza. Po kliknięci w dodaj komentarz on się nie dodaje. Strona na nowo się pojawia. Pozdrawiam

    • comment-avatar
      Julian Werner 5 lat

      Witam.
      Po ostatnich, bardzo brutalnych komentarzach skierowanych m.in. na pracowników Powiatowego Urzędu Pracy czy wobec pielęgniarek z SP ZOZ Lubliniec, niestety trzeba było wprowadzić filtr komentarzy – to znaczy publikowane są (w całości) tylko te komentarze, które nie obrażają innych lub nie stanowią gróźb karalnych.
      Nawet nie chciałaby pani czytać tego co pojawiło się po ostatnich wyborach…

      Należy dodać swój wpis i spokojnie czekać na weryfikację. Pozdrawiam.

      • comment-avatar
        LOOL 5 lat

        Julian udaje lokalnego Kaczyńskiego

      • comment-avatar
        Mariusz 5 lat

        Urząd pracy i lokalny szpital to jedne z najbardziej patologicznych organizacji w okolicy i to całkiem dużej. Ciekawe ile panu płacą za tę cenzurę!

      • comment-avatar
        fetterasd 5 lat

        Trzeba walczyć z mową nienawiście ale nie ma sensu stosować cenzury to nie te czasy panie julianie

        • comment-avatar
          Julian Werner 5 lat

          Nawet jeśli ktoś pisze, że wyborców (jednej z partii) należy powiesić? Pozdrawiam…

      • comment-avatar
        Pani 5 lat

        To o linczu na nas (pracowników biedronki) już się nie liczy?

        • comment-avatar
          Pani 5 lat

          Tak mysłałam Panie Julianie. Budzetowka ma znaczenie a pracownik z biedronki nie. WSTYD

          • comment-avatar
            Julian Werner 5 lat

            Ma pani rację. Zapomniałem o pracownikach Biedronki. Pozdrawiam.

  • comment-avatar
    janko 5 lat

    Wszystko wskazuje, że chodzi o rozbudowę lądowiska a mieszkańcy ul. P. Stalmacha i ulic sąsiednich zostaną wkrótce uszczęśliwieni częstszym hałasem śmigłowców. Dlaczego wojsko uporczywie lata tuż nad naszymi domami, podczas gdy mają inne dogodne miejsca do ćwiczeń. Jest np. duży teren ,,Unii,, Używanie argumentu poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego jest w tym przypadku zwykłym nieporozumieniem, bo LPR lata obecnie maszynami potrafiącymi usiąść prawie wszędzie.

  • comment-avatar
    Ket 5 lat

    Budować, budować i jeszcze raz budować. Mi helikoptery nie przeszkadzają, a mieszkam blisko. Taki to urok miasta. Jest wojsko to i helikoptery od czasu do czasu. Skąd są ludzie, którym się to tak nie podoba, bo na pewno od urodzenia nie sa mieszkańcami Lublińca.

  • comment-avatar
    Janusz 5 lat

    Bardzo dobrze niech budują i latają mieszkam 150m od lądowiska i jakoś wgl mi to nie przeszkadza

  • comment-avatar
    janko 5 lat

    Helikopterowy hałas niewątpliwie jest szkodliwy. Problem polega na tym, że zdrówko najczęściej psuje się po cichutku. Dlatego Państwu miłośnikom helikopterów życzę wielu lat w zdrowiu. Hej!

  • comment-avatar
    Lc 5 lat

    Szanowni PAŃSTWO LĄDOWISKO POWSTANIE ! tak jak niechciana droga w powiecie lublinieckim S11 i możecie sobie pogwizdać.

  • comment-avatar
    Anna 5 lat

    Udostępnienie lądowiska na potrzeby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jest bez wątpienia szczytnym celem i potrzebnym dla miasta i powiatu. Jednak należy zauważyć, że wątpliwości p.Marka są jak najbardziej zasadne. Jako mieszkanka posesji, która zostanie objęta zasięgiem oddziaływania tej inwestycji całkowicie podzielam te obawy. Obecnie prowadzone są bardzo często loty ćwiczeniowe, podczas których drga cała konstrukcja budynków mieszkalnych i poziom hałasu znacznie przekracza normy dla budynków jednorodzinnych. Ćwiczenia są również prowadzone czasem po godz. 22. Został wycięty szpaler drzew, przez co pułap startu lotów śmigłowców obniżył się i startują zaraz nad dachami domów. Sumaryczna liczba lotów wzrośnie, wbrew informacjom zawartym w artykule, gdyż do lotów ćwiczeniowych należy doliczyć loty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Budowy lądowiska nie będzie się dało zatrzymać, jest zapewne potrzebne, ale konieczne jest zwrócenie uwagi na pułap wysokości startów śmigłowców, minimalizację hałasu oraz bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców okolicznych domów, mając na uwadze dobro rodzin, w tym małych dzieci.

  • comment-avatar
    Lc 5 lat

    Anno o czym Ty piszesz ??? (Jakies bzdury)

    • comment-avatar
      Anna 5 lat

      Proszę o merytoryczną odpowiedź, gdzie w moim poście znalazły się „bzdury”:)

  • comment-avatar
    Lc 5 lat

    LPR zawsze ląduje tam gdzie zajdzie taka potrzeba !!! nigdy na wojskowym lądowisku, bo i po co ?

  • Disqus ( )