
Wielki sukces Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” z Lublińca podczas 30. edycji Śląskiego Śpiewania w Koszęcinie!
W minioną sobotę, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie odbyła się jubileuszowa, 30. edycja Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza.
W prestiżowym wydarzeniu bardzo dobrze zaprezentowali się członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Halka” z Lublińca.
Pięcioosobowa reprezentacja, przygotowana przez akompaniującego chórmistrza Piotra Mazura, wzbudziła uznanie Komisji Sędziowskiej oraz licznie zgromadzonej widowni, sięgając po dwa trofea!
Nagrodę główną Grand Prix i Statuetkę „Szczyglika” otrzymał solista Julian Werner wykonujący utwory „Nie ma to, ej nie ma” oraz „Hej koło Cieszyna”. Maria Matusek i Renata Zgorzelska, dzięki znakomitemu wykonaniu pieśni „Drzemie mi się, drzemie” oraz „Bezrobotni”, zajęły pierwsze miejsce w kategorii: soliści i duety wokalne! Wielkim kunsztem wykazał się tenorowy duet Krzysztof Lach i Grzegorz Polak, prezentujący kompozycje „W zielonej dąbrowie” i „Służyłek u pana”.
– Oprócz przesłuchań konkursowych, nasi artyści wystąpili również podczas Koncertu Galowego, co było wspaniałym zwieńczeniem tego wydarzenia – podsumowała Paulina Wojtulek, rzecznik prasowy Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.
Warto dodać, że w kategorii Zespoły Pieśni i Tańca – dorośli, po najwyższe laury sięgnął Zespół Boronowianie z Boronowa, wspólnie z ZPiT Mały Śląsk z Radzionkowa!
W Koszęcinie – w kategoriach: dzieci, młodzież i dorośli – zaprezentowało się ponad 900 osób z całego województwa, zrzeszonych w 60 zespołach i duetach lub występując solo. Finalistów wyłoniono po wcześniejszych przesłuchaniach nagrań nadesłanych drogą elektroniczną.
Organizatorami Przeglądu są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski w Katowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Telewizja TVS, placówki kultury samorządów lokalnych.
– Przegląd stanowi o silnym nurcie współczesnej idei kultywowania tradycji Górnego Śląska, a także o motywacji pokoleń do ocalenia muzycznych wartości naszego regionu. Oparty na zachowaniu cech autentyczności kultury muzycznej Górnego Śląska w jego różnych częściach, przyczynia się do zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego – podkreśla Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT Śląsk.
Przypomnijmy, że w styczniu 2023 roku, lubliniecki MDK, przy zaangażowaniu ówczesnej dyrektor Agaty Woźniak – Rybki oraz władz Miasta Lublińca, a także przy współpracy z Krystianem Olszowskim – kierownikiem Zespołu, włączył „Halkę” do grona swoich sekcji. Dzisiaj, działający od 1948 roku Zespół Pieśni i Tańca „Halka”, zapraszany jest do udziału w kolejnych wydarzeniach artystycznych i nadal, przy intensywnym wsparciu MDK Lubliniec, kierowanego przez dyrektor Karinę Gatner, wzmacnia swoje znaczenie w rozwoju lokalnej kultury.
Kolejne spotkanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Halka” już 11 listopada w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, podczas koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.