POWIAT: Znamy bilans policyjnej akcji “TELEFONY”. Czy kierowcy byli grzeczni? Zdziwisz się.

POWIAT: Znamy bilans policyjnej akcji “TELEFONY”. Czy kierowcy byli grzeczni? Zdziwisz się.

W poniedziałek, w całym kraju policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY”. Celem cyklicznych akcji jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Akcja prowadzona była pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. 

Policjanci zwracali uwagę nie tylko na kierowców używających telefonów w czasie jazdy ale też na inne wykroczenia. Jeśli chodzi o powiat lubliniecki… nie mamy się czym chwalić. W 43. kontrolach ujawniono 7 przypadków, w których kierowcy prowadzili swoje pojazdy z słuchawką przy uchu – wszyscy ukarani zostali mandatami. Oprócz tego policjanci namierzyli 10 innych wykroczeń drogowych, z czego w czterech przypadkach posypały się kolejne mandaty a w pozostałych – pouczenia.

*     *     *

Policja ostrzega – wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę. Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp.

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i jej otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego kierowca- pieszy, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Zdjęcie: policja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.