Asekuracja przed niedoborem wody. W GMINIE HERBY powstanie nowa studnia głębinowa.

Asekuracja przed niedoborem wody. W GMINIE HERBY powstanie nowa studnia głębinowa.

Nie ma co zaklinać rzeczywistości – od dłuższego czasu Polska boryka się z suszami. Brak  opadów uderza przede wszystkim w branżę rolną, gdzie w 2018 roku straty sięgnęły 8.6 mld złotych, a tylko do połowy sierpnia ubiegłego roku skutki suszy odczuło niemal 135 tys. gospodarstw. Według ekspertów, po stosunkowo łagodnej zimie, bardzo trudny może być również rok 2020 i w dalszej perspektywie – kolejne sezony.

W najcieplejszych miesiącach gminy coraz częściej apelują do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody w życiu codziennym. Samorządy starają się również wdrażać rozwiązania asekuracyjne, decydując się na zakładanie nowych studni głębinowych.

Takie działania prowadzone są właśnie w Gminie Herby.

15 kwietnia rozstrzygnął się tutaj przetarg na wykonanie zastępczego otworu studziennego nr 6A w Herbach – Obecnie korzystamy z czterech ujęć wody, w którą zaopatrujemy okoliczne miejscowości. Dodatkowo, miejscowość Lisów korzysta z własnych ujęć. Ponad rok temu, z racji wieloletniej eksploatacji, z systemu wyłączony został otwór nr 6. W związku z tym opracowaliśmy nową dokumentację na awaryjny odwiert 6A, który powstanie obok tego ujęcia. Po wykonaniu otworu i zabudowy, studnia zostanie włączona do sieci zaopatrującej gminę – tłumaczy Artur Zakaszewski, inspektor ds. infrastruktury komunalnej w Urzędzie Gminy Herby.

W chwili obecnej gmina posiada wystarczające zasoby wody. Wykonanie otworu awaryjnego jest jednak odpowiedzią na coraz częstsze okresy suszy, które mogą również wystąpić w najbliższych latach – dodaje Artur Zakaszewski.

Maksymalny termin realizacji zadania upłynie 17 listopada 2020 roku. Na wykonanie odwiertu awaryjnego samorząd przeznaczy ponad 115 tysięcy złotych. Firma wyłoniona w przetargu wykona otwór o głębokości 55 metrów, wraz z systemem odpowiednich filtrów i pomp, który sięgnie czwartorzędowej warstwy wodonośnej. Następnie odbędą się szczegółowe pomiary położenia zwierciadła wody oraz jej analizy laboratoryjne. Wyniki pompowania wstępnego posłużą do określenia parametrów hydrogeologicznych i eksploatacji otworu.

*       *       *

Obok widma suszy, która ponownie może uderzyć w rolnictwo i potencjał wodny gmin, kolejnym problemem jest fatalna sytuacja w lasach. W niemal całym kraju panuje już najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od początku tego roku na terenie Polski wybuchło ponad 2,1 tys. pożarów lasów i 23 tys. pożarów traw. Służby apelują o rozwagę, zwłaszcza po poniedziałkowym otwarciu terenów zielonych, zamkniętych wcześniej ze względu na sytuację epidemiologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.