Podsumowanie “Historycznej Akademii Pana Lompy” w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu

Podsumowanie “Historycznej Akademii Pana Lompy” w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu

W Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu zakończył się projekt pod nazwą “Historyczna Akademia Pana Lompy” współfinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2020”.

Ze względu na trudną sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane w ramach projektu odbyły się w formie on-line.

“Historyczna Akademia Pana lumpy” rozpoczęła się w dniu 5 listopada spotkaniem literackim “Lubliniec czyta Lompę”. Arletta Szymanek-Kopiec opowiedziała o twórczości literackiej i patriotycznej „Pierwszego Śląskiego Autora”. Wyjaśniła, dlaczego Józef Lompa jest patronem biblioteki. W spotkaniu gościnnie wystąpił lubliniecki pisarz Grzegorz Kopiec, który zaprezentował trzy utwory autorstwa Lompy oraz odegrał rolę „szkolnego z Lubszy”.

W piątkowe popołudnie 13 listopada, w ramach drugiej części projektu, dużym zainteresowaniem cieszył się teatrzyk kukiełkowy „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu”. Autorką scenariusza była, mieszkająca w Kochanowicach, poetka Maria Dziuk, natomiast muzykę skomponowała Stefania Biela. Razem z niezwykłymi kukiełkami wykonanymi przez Małgorzatę Frankowską, odtworzono fragmenty życia Józefa Lompy, wędrując od latarni do latarni. Historia Lompy zainscenizowana została przez pracowników Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, której patronuje główny bohater przedstawienia.

Po zakończeniu sztuki, lubliniecki historyk Sebastian Ziółek poprowadził wykład historyczny „Lubliniec oczami Lompy”, podczas którego zabrał widzów w podróż do przeszłości i opowiedział o XIX-wiecznym Lublińcu widzianym oczami poety. Pokazał miasto na pocztówkach i ilustracjach sprzed dwustu lat. Przedstawił również ogromną ilość historycznych ciekawostek. Zwieńczeniem spotkania był quiz, w którym każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę o Lublińcu. Jeśli widzowie uważnie wsłuchali się w wystąpienie Sebastiana Ziółka… wówczas udzielenie poprawnych odpowiedzi nie sprawiało większego problemu.

Kolejną częścią Akademii była wirtualna wystawa “O życiu i działalności Józefa Lompy i systemie szkolnictwa na Górnym Śląsku w XIX wieku”, po której oprowadziła widzów Magdalena Oberska, odkrywając różne role społeczne Budziciela i Krzewiciela Polskości na Śląsku – Józef Lompa był nie tylko poetą i pisarzem ale również tłumaczem, korespondentem, organistą, działaczem, społecznikiem, pionierem oświaty ludowej, etnografem, nauczycielem, historykiem, publicystą, ogrodnikiem i pszczelarzem. Opracowanie merytoryczne wystawy przygotowała Amelia Bula, z kolei opracowanie graficzne Czesława Włuka. W roli konsultantów wystąpili Maria Dziuk i Piotr Kalinowski.

“Józef Lompa – zapomniany śląski tytan pracy” to wykład historyczny połączony z quizem, stanowiący kolejną odsłonę projektu, przygotowany przez Mariusza Żymierskiego, historyka z Lublińca. Autor pokazał dlaczego powinniśmy zachować pamięć o Józefie Lompie i jak patron lublinieckiej biblioteki zapisał się na kartach historii Śląska i Polski.

Kolejne spotkania on-line odbyły się w sobotę 14 listopada i były już trzecią częścią projektu. Rozpoczęły się od zajęć edukacyjnych pt. “Wielka siła małych stworzeń – królestwo Pszczół”, które poprowadziła pszczelarka Urszula Mazurowska. Znawczyni tych owadów mówiła o znaczeniu pszczół miodnych i niemiodnych dla przyrody i człowieka oraz odkrywała tajniki pracy pszczelarza. Wsparciem dla jej prezentacji były plansze edukacyjne, zaprojektowane i zrealizowane przez Justynę Kierat. Zajęcia nawiązywały jednocześnie do roli przyrodnika, jaką pełnił patron lublinieckiej biblioteki. Spotkanie służyło również propagowaniu idei patriotyzmu ekologicznego, mówiącej o tym, że patriotyzm jutra związany jest z zainteresowaniem przyrodą, a miłość do małej ojczyzny może objawiać się troską o najbliższe środowisko.

Zamiłowanie Józefa Lompy do pszczół odkryli również widzowie uczestniczący w zajęciach plastycznych “Rysujemy pszczoły” i “Rysujemy pszczelą stołówkę” prowadzonych przez Justynę Kierat – doktora biologii i rysownika, specjalistę w dziedzinie samotnych pszczół, o których napisała pracę doktorską. Autorka prowadzi blog “Pod kreską”, na którym dzieli się wiedzą o przyrodzie z odbiorcami w każdym wieku.

“Co łączy pszczelarza z botanikiem?” – na to pytanie odpowiedziała z kolei Małgorzata Bednarek podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci. Udowodniła, że dobra znajomość roślin pomaga w hodowli pszczół i wytwarzaniu miodu. Wraz ze swoją małą pomocnicą – córką Marysią – opowiadała o pszczołach. Józef Lompa wiedział o tym, że każdy pszczelarz powinien być świetnym botanikiem, dlatego obie dziedziny traktował z dużym szacunkiem, poświęcając im swój czas i zainteresowanie.

Zwieńczeniem spotkań online z Józefem Lompą był teatrzyk kukiełkowy pt. “Siwoludek – duch zaczarowanego źródła”. Było to przedstawienie oparte na motywach bajki o Siwoludku, pochodzącej ze zbiorów Józefa Lompy, do którego scenariusza również napisała Maria Dziuk, muzykę przygotowała Stefania Biela a kukiełki wykonała Małgorzata Frankowska.

Zachęcamy Państwa do spaceru wokół LUBITEKI i zatrzymania się przed oknami od strony ul. Sportowej, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona Józefowi Lompie, a wszystkich, którzy nie widzieli naszych spotkań on-line w dniach emisji zapraszamy na nasz profil w portalu Facebook oraz na oficjalną stronę MPBP Lubliniec – biblioteka.lubliniec.pl, gdzie w zakładce Historyczna Akademia Pana Lompy dostępne są filmy z naszych wydarzeń. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w pracę na każdym etapie naszego projektu „Historyczna Akademia Pana Lompy” – podkreśla Katarzyna Lubosz, instruktor MPBP w Lublińcu.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.