FLORIANY 2019 – prestiżowy konkurs dla strażaków!

FLORIANY 2019 – prestiżowy konkurs dla strażaków!

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz redakcja miesięcznika “Strażak” informują o o rozpoczęciu III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów, FLORIANY 2019. Swoją kandydaturę w tegorocznej edycji mogą zgłosić jednostki z całej Polski.

Konkurs FLORIANY przygotowywany jest przez największą organizację pożytku publicznego w naszym kraju – Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz redakcję miesięcznika “Strażak”. Adresatem przedsięwzięcia są Ochotnicze Straże Pożarne, samorządy i lokalne społeczności. Podstawowym celem konkursu jest promowanie i nagradzanie najlepszych inicjatyw społecznych, których efekty wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także rozwój i integrację środowisk wokół wspólnych inicjatyw.

W konkursie nagradzane są projekty podzielone na dwie grupy – Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie oraz wspólnie z partnerami (samorządami, organizacjami pozarządowymi, lokalnymi instytucjami, pracodawcami oraz innymi podmiotami). Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursowa wskaże nominowanych do nagrody FLORIANA (Strażackiego OSCARA), a podczas Gali wręczenia statuetek ogłosi wyłonionych zwycięzców!

W tegorocznej edycji FLORIANÓW w gronie członków Kapituły Konkursowej po raz drugi zasiada prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – Jerzy Owsiak. Nadesłane projekty oceniać będą wybitni przedstawiciele środowisk nawiązujących do poszczególnych kategorii konkursowych. W skład kapituły wchodzi również Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Czesław Lang – wybitny kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata i organizator Tour de Pologne. Kolejni członkowie komisji to prezydent Pracodawców RP Andrzej Malitowski, artysta multimedialny – prof. Artur Krajewski, były komendant główny Państwowej Straży Pożarnej – gen. brygadier w st. spocz. Wiesław Leśniakiewicz, a także historyk i socjolog – prof. Władysław Tabasz oraz twórca telewizji Kino Polska oraz projektu Kino za Rogiem – Grzegorz Molewski.

W III edycji FLORIANÓW można składać projekty w dwunastu kategoriach konkursowych, które odzwierciedlają szerokie spectrum społecznej działalności Ochotniczych Straży Pożarnych – od poprawy bezpieczeństwa lokalnej społeczności, kultywowania tradycji, rozwoju turystyki, ochrony środowiska i edukacji, po aktywizowanie seniorów, czy dbanie o estetykę przestrzeni publicznej.

Po raz drugi kategorią specjalną (dwunastą) jest wariant: “Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowany do strażaków ochotników. Jest on częścią programu edukacyjnego o tej samej nazwie, realizowanego przez Fundację WOŚP i Związek OSP RP jako partnera. Szczegóły dotyczące przystąpienia do Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować” oraz stosowne formularze znajdują się na stronach internetowych: www.zosprp.pl i www.wosp.org.pl.

Jednostki OSP najaktywniej działające w ramach Programu “RUR”, tak jak w II edycji konkursu, zostaną nagrodzone przez Jurka Owsiaka i Fundację WOŚP podczas Gali wręczenia FLORIANÓW. Zachęcamy Ochotnicze Straże Pożarne do zgłaszania się i aktywnego udziału w Programie Edukacyjnym “Ratujemy i Uczymy Ratować” – podkreślają Organizatorzy.

*  *  *

W poprzedniej edycji, w kategorii “Ratujemy i Uczymy Ratować”, kapituła wyłoniła 13 laureatów. Spośród 650 jednostek OSP, które przystąpiły do programu “Ratujemy i Uczymy Ratować”, 117 podjęło aktywne działania polegające m.in. na szkoleniach profilaktycznych. Do podsumowania w konkursie FLORIANY zgłoszono aż 629 protokołów z przeprowadzonych zajęć. Od grudnia 2017 roku do 15 kwietnia 2018 roku strażacy-ochotnicy przeszkolili, w ramach nauki udzielania pierwszej pomocy, aż 29.366 dzieci na terenie całego kraju. Dokonali tego podczas 2.084 godzin lekcyjnych, w czasie których przeprowadzili specjalistyczne zajęcia.

Podczas I i II edycji do Konkursu FLORIANY zgłoszono łącznie aż 631 projektów zrealizowanych w całej Polsce. Wzięło w nich udział ponad 11 tysięcy uczestników. Łącznie we wszystkich kategoriach kapituła konkursu przyznała aż 109 nominacji do strażackiego Oscara. Podczas Gali zwycięzców, którym wręczono prestiżowe statuetki FLORIANA oraz nagrody.

Dzięki takim inicjatywom strażacy ochotnicy posiadają wiedzę, umiejętności praktyczne oraz niezbędne kwalifikacje ratowników, a także wyposażeni są sprzęt ratowniczy do realizacji specjalistycznych działań w następujących zakresach ratownictwa: technicznego i drogowego, powodziowego i nawodnego, chemicznego i ekologicznego, medycznego tj. kwalifikowanej pierwszej pomocy, wysokościowego, wodnego oraz poszukiwawczo-ratowniczego.

Jeszcze większych emocji spodziewany się podczas III Edycji Konkursu! Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie przez Ochotniczą Straż Pożarną lub zespół projektowy elektronicznego formularza zgłoszeniowego z regulaminem zamieszczonym na stronie www.floriany.pl. Kolejnym krokiem jest przesłanie dokumentacji konkursowej w terminie do 15 marca 2019 roku na adres: Miesięcznik “Strażak”, ul. Oboźna 1, 00-340 Warszawa z dopiskiem: “FLORIANY”.

Wszelkie szczegóły, bieżące informacje, regulamin konkursu oraz elektroniczny formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.floriany.pl w zakładce KONKURS.

* * *

Ochotnicze Straże Pożarne poza działalnością typowo ratowniczą podejmują mnóstwo społecznych inicjatyw niemal we wszystkich dziedzinach życia swoich lokalnych społeczności. Związek OSP RP to organizacja, która zrzesza ludzi gotowych bezinteresownie nieść pomoc, strażaków-ochotników w białych hełmach – ponad 16.200 Ochotniczych Sraży Pożarnych, w których działa prawie 700.000 członków, w tym ponad 225 00 strażaków ratowników mogących brać bezpośredni udział w działaniach ratowniczych, ponad 82.400 dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, tworzących Dziecięce i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze oraz prawie 70.000 kobiet. Ponad 4,3 tys. jednostek OSP włączonych jest do Krajowego  Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Zdjęcie: zosprp.pl (2018)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.