Nowy program “Mama 4 plus”. Sejm przyjął ustawę.

Nowy program “Mama 4 plus”. Sejm przyjął ustawę.

KRAJ. Sejm przyjął ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, “Mama 4 plus”. Zgodnie z projektem – matki, które urodziły i wychowały minimum czwórkę dzieci, będą uprawnione do najniższej emerytury. 

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki wniesione przez opozycję, zakładające m.in. prawo do pobierania świadczenia ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, gdyż zrezygnowali z pracy zawodowej przeznaczając swój czas na opiekę nad co najmniej czworgiem dzieci. W ustawie znalazł się jednak zapis informujący, że świadczenie przysługuje ojcu wyłącznie wtedy, gdy dojdzie do śmierci matki lub gdy porzuci ona rodzinę.

O świadczenie będą mogły się ubiegać kobiety, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. Podobne prawo przysługiwać będzie ojcom minimum czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, z uwzględnieniem warunków, o których wspomnieliśmy wyżej.

Pierwsze wypłaty tzw. “matczynych emerytur” wdrożone zostaną już od 1 marca 2019 rok. Wnioski będzie można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Decyzje administracyjne oparte będą na wcześniejszym zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

– W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku docenia trud rodziców, którzy zdecydowali się na wychowanie dzieci w rodzinach wielodzietnych. Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, zrezygnowały z pracy zarobkowej, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni im teraz podstawowe środki do życia – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Po marcowej waloryzacji, minimalna emerytura będzie wynosiła 1.100 zł brutto. Na program “Mama 4 plus” zarezerwowano w tegorocznym budżecie 801 milionów złotych. Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa do emerytury lub renty oraz 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 259 posłów, przeciw głosowało 20, natomiast 134 wstrzymało się od głosu.

  1. Kolejny chory program PiS. Byle tylko kupić wyborców.

    Odpowiedz
  2. głosów przeciw 20 – gdzie jest “jest totalna opozycja”? też kupuje wyborców?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.