Mobilne centrum poboru krwi w Lublińcu.

Mobilne centrum poboru krwi w Lublińcu.

Jeszcze dziś możesz oddać krew. Dnia 13 września na rynku w Lublińcu oczekuje mobilne centrum poboru krwi na honorowych dawców krwi. Zapoznaj się co należy zrobić, żeby oddać krew.

Informacje dla dawców krwi:

(za www.rckik-katowice.pl/)

Droga dawcy

Jeśli podjąłeś decyzję o oddaniu krwi, pomożemy Ci przygotować się do tego wydarzenia.
Pamiętaj: zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim niskotłuszczowym posiłku.

Uwaga: jednorazowe oddanie 450 ml krwi nazywamy donacją

Kwestionariusz dawcy krwi
Oświadczenie dot. sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie zabiegu pobierania krwi
A teraz po kolei:
1. Rejestracja:
wypełniamy kwestionariusz dawcy krwi, w którym sumiennie odpowiadamy na pytania dotyczące przebytych chorób czy przyjmowanych leków. Pamiętamy o zasadzie, aby nie zaszkodzić biorcy krwi. Do rejestracji zgłaszamy się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL oraz adresem zamieszkania(dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja szkolna lub studencka).

Rejestracja dawcy odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane są Twoje dane osobowe, PESEL i numer donacji, któremu odpowiada kod kreskowy, pojawiający się na wszystkich próbkach i pojemnikach z Twoją krwią, ponieważ w krwiodawstwie obowiązuje zasada anonimowości.

Pamiętaj: zapewniamy pełną ochronę danych osobowych dawcy łącznie z wynikami wszystkich wykonywanych badań.

2. Pobór próbki krwi: w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. Badamy poziom hemoglobiny lub morfologię krwi oraz oznaczamy grupę krwi.
Ważne: aby oddać krew nie musisz znać swojej grupy krwi. Centrum Krwiodawstwa oznaczy Twoją grupę krwi podczas donacji.


3. Gabinet Lekarski:
wyniki badań wstępnych zostają ocenione przez lekarza. Lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, skróconego badania przedmiotowego oraz wyników badań laboratoryjnych kwalifikuje dawcę do oddania krwi.

WYWIAD MEDYCZNY

  • dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat
  • w wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65 roku życia
  • dawcy pierwszorazowi w wieku ponad 60 lat po uzyskaniu zgody lekarza w placówce służby krwi

BADANIE PRZEDMIOTOWE

Lekarz przeprowadza skrócone badanie przedmiotowe kandydata na dawcę lub dawcy krwi zwracając uwagę na:

Wygląd ogólny: Dyskwalifikuje się osoby, których wygląd ogólny może wskazywać na pozostawanie pod wpływem alkoholu, narkotyków lub leków oraz nadmierne pobudzenie psychiczne.

Ciężar ciała: Ciężar ciała powinien być nie mniejszy niż 50 kg, z koniecznością zachowania właściwych proporcji pomiędzy ciężarem ciała a wzrostem ( BMI ? 18,5)

Temperatura ciała: Temperatura ciała nie powinna przekraczać 37oC

Tętno: Tętno powinno być miarowe o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę

Ciśnienie tętnicze: Wartości ciśnienia tętniczego nie powinny przekraczać: 180 mm Hg dla ciśnienia skurczowego; 100 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego

Węzły chłonne: Powiększenie obwodowych węzłów chłonnych stanowi przeciwwskazanie do pobrania krwi aż do wyjaśnienia przyczyny ich powiększenia.

Zmiany skórne: Okolica miejsca wkłucia do żyły powinna być wolna od jakichkolwiek zmian chorobowych.

4. Pobór krwi: Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym.

5. Regeneracja sił

  • dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości 4 500 Kcal (np. czekolady),
  • ciepły napój (kawa, herbata)

Pamiętaj: osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.


W każdej chwili możesz wycofać zgodę na oddanie krwi. Po oddaniu krwi, jeżeli uważasz, że Twoja krew nie nadaje się do przetoczenia i chcesz, aby całość donacji została wycofana – informację taką możesz przekazać lekarzowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa telefonicznie lub osobiście lub też możesz wrzucić kartkę ze swoimi danymi do skrzynki przy rejestracji. Zrób to w jak najkrótszym czasie po oddaniu krwi, aby pobraną krew można było wycofać.

Jak zachować się po oddaniu krwi

Jak zachować się po oddaniu krwi :

  • Należy stosować się do zaleceń lekarza lub personelu pobierającego krew,
  • Odpowiednio długo trzymać uciśnięte miejsce wkłucia ( wyprostowana ręka w łokciu)
  • W dniu oddania krwi nie nosić ciężarów, unikać pośpiechu i energicznych ćwiczeń fizycznych,
  • Pozostać w miejscu oddania krwi ok. pół godziny,
  • W dniu oddania krwi należy pić dużo płynów.

Jeżeli jednak wystąpią objawy osłabienia należy :

  • Powiedzieć komukolwiek, kto jest obok Ciebie, że oddawałeś krew i czujesz się słabo,
  • Położyć się z nogami ułożonymi wyżej lub zrobić skłon tak, aby głowa znalazła się między nogami,
  • Jeżeli objawy pojawiły się po opuszczeniu miejsca oddania krwi należy skontaktować się z lekarzem,
  • Osoby wykonujące takie zawody jak : pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, osoby pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do zajęć nie wcześniej niż 12 godzin po oddaniu krwi.

W każdej donacji oznacza się markery wirusologiczne ( HIV, HBV, HCV ) oraz przeciwciała przeciwkrętkowe w kierunku kiły. Jeśli którykolwiek test będzie pozytywny krwiodawca zostanie o tym poinformowany.

Pamiętaj !
Złe samopoczucie może przydarzyć się każdemu. Jeśli jednak po oddaniu krwi często źle się czujesz, rozważ decyzję o dalszym jej oddawaniu.

 

Przywileje dla krwiodawców

  1. Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi.
  2. Osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew przysługuje tytuł ” Honorowy Dawca Krwi ” oraz możliwość uzyskania legitymacji HDK.
  3. Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi przysługuje :
    • zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia ( Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 15 maja 1996 r. Dz. U.1632.2014 j.t. w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy oraz Ustawy o publicznej służbie krwi Dz.U.332 2014 j.t. poz.681, rozdział 2 ),
    • zwrot kosztów przejazdu do najbliższej jednostki organizacyjnej służby krwi, w której oddaje krew na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszty te ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi.
    • posiłek regeneracyjny – równoważnik kaloryczny 4500 kcal ( Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wartości posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy ( Dz.U.96, 60 poz.281),
    • publiczna służba krwi zapewnia anonimowość dawcy krwi. Oznakowanie opakowań krwi i preparatów krwiopochodnych nie może zawierać danych umożliwiających identyfikację dawcy krwi przez biorcę lub inną niż jednostka organizacyjna publicznej służby krwi ( art. 13 w/w. ustawy )
  4. Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje :
    • zniżka na leki znajdujące się na liście leków refundowanych do wysokości ustalonego Rozporządzeniem Ministra Zdrowia limitu
    • świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielane w dniu zgłoszenia, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia ( zgodnie z komunikatem NFZ w sprawie zmiany zasad udzielania świadczeń osobom szczególnie uprawnionym
  5. Z dniem 1 stycznia 2007 r. Honorowym Dawcom Krwi przywrócono możliwość odliczenia darowizny w formie ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew od podstawy opodatkowania.
  6. Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych
    • oznaczenia grupy krwi w układzie ABO i Rh
    • pełnej morfologii krwi
    • znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu Bi C ,
    • AIDS ( HIV-1 / HIV-2 )oraz zakażeń kiłą

Honorowy dawca krwi: film

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.