Śmiechoterapia w SP ZOZ Lubliniec. Klauni będą odwiedzać małych pacjentów!

Śmiechoterapia w SP ZOZ Lubliniec. Klauni będą odwiedzać małych pacjentów!

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lublińcu rozpoczął stałą współpracę z warszawską Fundacją “Dr Clown”. Wolontariusze, realizujący program z zakresu geloterapii – terapii śmiechem i zabawą, będą co tydzień pracować z dziećmi przebywającymi na Oddziale Pediatrycznym.

„Śmiechoterapia” (geloterapia) oparta jest na założeniu, że śmiech pomaga odreagować stres, konflikty i frustracje. Ta metoda leczenia działa zarówno na ciało jak i umysł. Służy nie tylko wykształceniu umiejętności rozładowania napięć emocjonalnych i stresu, ale także profilaktyce zdrowia.

– Śmiech działa antystresowo: hamuje wydzielanie „hormonów stresu”, adrenaliny i kortyzolu. Poprawia nastrój, stymuluje wydzielanie „hormonów szczęścia”, endorfin. Wspiera konwencjonalną medycynę. Dlatego nasze motto brzmi: „uśmiech leczy” – tłumaczy Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.

Fundacja jest pierwszą organizacją, która wprowadziła geloterapię na polski grunt i jedyną polską fundacją zajmująca się terapią śmiechem. Nawiązuje do działalności Huntera Doherty’ego „Patcha” Adamsa, amerykańskiego lekarza i aktywisty, który już w latach 70-tych rozpoczął, w przebraniu clowna, rozśmieszać pacjentów, aby wspierać w ten sposób konwencjonalną medycynę.

Program „Terapii śmiechem” realizowany jest przez Fundację „Dr Clown” od 1999 roku w polskich szpitalach, jak również placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, „doktorzy clowni”, w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami niosą uśmiech. Bawiąc małych pacjentów, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi.

Na ten moment umowa z SP ZOZ Lubliniec podpisana jest do końca grudnia 2020 roku, ale oczywiście nastawiamy się na kontynuowanie współpracy – informuje w rozmowie z Lublinieckim.pl Urszula Hajn, specjalistka ds. public relations w Fundacji “Dr Clown”.

Wolontariusze z fundacji, posiadającej 20 oddziałów w całej Polsce, rocznie odwiedzają z „Terapią śmiechem” 60 tysięcy podopiecznych w ponad 150 szpitalach i różnego typu placówkach. Goszczą przy tym w ponad 80 miastach na terenie całego kraju.

Zdjęcia: Fundacja “Dr Clown”.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.