Głosowanie korespondencyjne dla osób niepełnosprawnych.

Głosowanie korespondencyjne dla osób niepełnosprawnych.

Oto garść kolejnych informacji niezbędnych do prawidłowego głosowania w Wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po głosowaniu ze pośrednictwem pełnomocnika, skupmy się na głosowaniu korespondencyjnym.

Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą głosować korespondencyjnie. Należy zgłosić to komisarzowi wyborczemu – ustnie, pisemnie, faksem lub mailem. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Można również zażądać specjalnej nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a.

Specjalny pakiet wyborczy otrzymasz najpóźniej na siedem dni przed wyborami. Aby głos został uwzględniony, należy włożyć otrzymaną kartę do koperty i zakleić ją. Kolejną czynnością jest podpisanie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Kopertę przekaż listonoszowi, o ile zgłosiłeś mu taki zamiar przy odbiorze pakietu wyborczego. Kopertę można również osobiście dostarczyć na pocztę. Głosowanie korespondencyjne jest niemożliwe, jeśli wcześniej zgłosiłeś chęć głosowania za pośrednictwem pełnomocnika – czytaj TUTAJ.

Każdy niepełnosprawny, który zechce zagłosować bezpośrednio w lokalu wyborczym, może skorzystać z pomocy innej osoby, nawet niepełnoletniej. Pomocnik niepełnosprawnego nie może jednak sugerować sposobu głosowania, ani głosować w zastępstwie wyborcy. Może udzielać wyłącznie pomocy technicznej w poruszaniu się na terenie lokalu wyborczego.

Informacje o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdziecie w Biuletynie Informacji Publicznej w swojej gminie albo w obwieszczeniu Wójta, Burmistrza lub Prezydenta miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.