2016 rok jubileuszy

2016 rok jubileuszy

2016 rok jest nie tylko wyjątkowy z racji obchodzonych uroczystości związanych z 1050. rocznicą Chrztu Polski. W naszym powiecie obchodzimy również pomniejsze jubileusze, niezwykle ważne dla lokalnej tożsamości i tradycji.

Oto bowiem przed 300. laty w cudowny sposób znaleziono w Lubecku obraz MB Częstochowskiej, który przeniesiony do kościoła zasłynął licznymi i trwającymi do dziś dzień cudami. Główne uroczystości 300. lecia istnienia sanktuarium zaplanowano na 15. sierpnia tego roku, podczas odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który co roku gromadzi tłumy wiernych.

W tym samym roku, w którym znaleziono obraz w Lubecku, tj. w roku 1716, powstał dekanat lubliniecki wchodzący w skład ówczesnej diecezji wrocławskiej. Powstanie jednostki administracyjnej podziału kościelnego w naszym mieście, przyczyniło się do wzrostu znaczenia Lublińca na tle okolicznych miejscowości.

Ten rok jest również wyjątkowy z racji obchodzonego jubileuszu 75. lecia powstania parafii św. Stanisława Kostki w Lublińcu. Pomimo tego, że prowadzący parafię Ojcowie Oblaci przybyli do Lublińca wcześniej, bo już w 1922 roku, to parafia założona została dużo później, bo dopiero w 1941 roku. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obchodzą dodatkowo w tym roku swój wewnętrzny jubileusz – 200 lat, odkąd św. Eugeniusz de Mazenod w Prowansji we Francji założył nowe zgromadzenie zakonne.

W 1991 roku, a więc 25 lat temu erygowano również parafię bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Dziś ta święta kościoła katolickiego (kanonizowana w 1998 r. przez Jana Pawła II) jest patronką naszego miasta. W 1991 roku dokonano również konsekracji nowej świątyni parafialnej na Steblowie.

Swoje 25. lecie świętuje także Towarzystwo im. św. Edyty Stein w Lublińcu, które pielęgnuje pamięć o tej wybitnej świętej wśród mieszkańców naszego powiatu i nie tylko.

20 lat temu powstało z kolei Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców w Lublińcu, a 15 lat temu powstał Zespół Szkół im. św. Edyty Stein w Lublińcu – popularny “Katolik”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.